Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Nie mogę przestać jeść!
problem do rozwiązania

Nie mogę przestać jeść!

pytanie zadane w dniu: 29.09.2010
problem zgłoszony przez: Kasia_82

Jedzenie bywa jak nałóg - nie można go przerwać. Gorzej, jeżeli staje się prawdziwą obsesją, która szkodzi naszemu zdrowiu. O sposobach na skuteczne zwalczanie niebezpiecznego ciągu opowiada Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog.


Treść pytania:

"Witam Pani Zuzanno.

Mam 160 cm wzrostu i ważę 93 kg. Moja otyłość to coraz więcej problemów zdrowotnych. Wychowywała nas sama mama, była nas piątka, często u nas brakowało jedzenia i teraz gdy od 28 lat mam swoją rodzinę, staram się, aby jej tego nie brakowało. Mogę być gorzej ubrana, ale lodówka musi być pełna. Artykuły spożywcze kupuję na zapas. Nie może do jedzenia niczego zabraknąć. A gdy jest, to tylko jem i tyję. Proszę o pomoc, jak zmienić tok myślenia, bo już sama siebie nienawidzę za to, że tak wyglądam. Pozdrawiam"

Zuzanna Jędrzejczyk Porady udziela Zuzanna Jędrzejczyk, psycholog:

Witam Panią.

Przede wszystkim, proponuję zacząć od zmiany sposobu myślenia o sobie. Proszę spróbować, potraktować siebie bardziej łagodnie. Nie nienawidzić siebie, lecz lepiej zrozumieć swoje zachowanie. Sama Pani słusznie zauważyła, że na obecne problemy z wagą, duży wpływ miały niedobory jedzenia, jakich doświadczała Pani w dzieciństwie. Ta dziecięca, niezaspokojona potrzeba była tak silna, że nadal kieruje Pani życiem, mimo tego, że obecnie nie brakuje już w Pani rodzinie jedzenia.

Niekiedy tak się zdarza, że gdy w dzieciństwie czyjeś ważne potrzeby są niezaspokojone, to później, w dorosłym życiu, robi on wszystko, aby te niedobory uzupełnić. Najczęściej jednak nie przynosi to dobrego efektu, ponieważ dzieciństwo już bezpowrotnie minęło, a jedynie uczucie dawnego niezaspokojenia pozostało.

Konieczne jest wtedy przyjęcie do wiadomości, że to były nasze potrzeby w dzieciństwie, a teraz jesteśmy dorośli i mamy inne potrzeby. Dodatkowo na Pani problemy z wagą - negatywnie wpływa na to brak zdrowych nawyków żywieniowych. Niestety, ze względu na trudną sytuację w rodzinie nie miała się Pani okazji ich nauczyć. Gdy pojawiało się w domu jedzenie to jadła i piła Pani na zapas, bo nie wiadomo było kiedy i jaki będzie następny posiłek. Teraz prawdopodobnie robi Pani tak samo. Warto więc poznać zdrowe nawyki żywieniowe i powoli wprowadzać je do codziennego życia. Z pewnością zmiany wpłyną pozytywnie nie tylko na Pani zdrowie, ale i zdrowie całej rodzinny.

Pozdrawiam,
Zuzanna Jędrzejczyk

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Dieta łagodzi ADHD

Dziwne zachowanie syna

Jakich rozmiarów powinny być posiłki?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

11 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu