Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i wychowanie dziecka
zwiń szukanie zaawansowane
Jak walczyć z chorobliwą zazdrością?fot. 123RF
problem do rozwiązania

Jak walczyć z chorobliwą zazdrością?

pytanie zadane w dniu: 29.12.2012
problem zgłoszony przez: zazdrosna, 25 lat

Czuję, że jestem w potrzasku. Zazdrość męczy mnie i mojego partnera. Co robić?


Treść pytania:

"Witam!
Duszę się sama swoim podłym zachowaniem, a co może powiedzieć mój facet... Wszystko znosi, widzę, że cierpi, ale znosi. A zaczęło się tak: przez pierwsze 2 miesiące, gdy się poznaliśmy i zaczęliśmy być ze sobą, nie byłam zazdrosna, a może tego nie okazywałam.

On mnie podziwiał i powtarzał, że właśnie takiej dziewczyny szukał, która go zrozumie i przede wszystkim nie będzie chciała wszystkiego zniszczyć chorą zazdrością. Minęły 2 miesiące, zaczął się koszmar. Wystarczyło, że mój chłopak tylko spojrzał na inna dziewczynę, a mi się krew gotowała, a potem było coraz gorzej. Mieliśmy sprzeczki non stop i to tylko ja się czepiałam...

Tyle razy próbowałam z tym skończyć i nic. Doszło do tego, że z nikim się nie spotykamy, bo ja jestem zazdrosna o każdą kobietę... Nie wiem, co jest. Mój chłopak jest strasznie dobry, prawie ideał, wszystkim by pomagał, u niego nie ma słowa "nie". Jesteśmy już ze sobą ponad 2 lata, mamy syneczka, były w życiu takie dni, że potrzebowałam jego obrony, tzn. wiedziałam, że powinien stanąć po mojej stronie, ale tak się nie stało.

Dla wszystkich jest dobry, nie potrafi złego słowa powiedzieć, a za mną nie potrafi się wstawić. Wie, że sobie poradzę, bo mam silny charakter - tak mówi. A mnie to bardzo boli, potrzebuję tego, nie chcę tego zepsuć, mam dosyć tej strasznej zazdrości. Co mam robić? Jak zacząć żyć normalnie?"

Krystyna Zielińska Porady udziela Krystyna Zielińska, psycholog dziecięcy:

Witam Panią!

Zazdrość to duży problem dla zazdrośnika i jeszcze większy dla obiektu zazdrości. Ja to wiem, Pani to czuje. Nikt nie rodzi się zazdrosnym, ale staje się nim w krótszym lub dłuższym czasie. Korzenie zazdrości sięgają dzieciństwa, rodzicielskich postaw i metod wychowawczych.

Dzieci zachęcane do rywalizacji, niepewne siebie, niedowartościowane i niedocenione, częściej wyrastają na zazdrośników. Jeśli rodzice mają skłonność do porównań między rodzeństwem i częściej stosują kary niż nagrody, to ich pociechy nie wierzą w swoje siły, wycofują się i pojawiają się kompleksy. W przyszłości osoby zakompleksione częściej przeżywają obsesyjną podejrzliwość i są zazdrosne niż te, które są pozbawione kompleksów.

Zazdrośnicy uważają, że nie zasługują na miłość partnera, nie wierzą w bezinteresowne uczucia z jego strony, nie ufają, że ta miłość może być trwała. Pragną mieć partnera na własność, bo tylko wtedy zdobywają pewność, że są z nimi i dla nich. Obawiają się wszelkiej konkurencji, a więc każde zabłąkane spojrzenie partnera, zagadkowy uśmiech, dziwny ton telefonicznej rozmowy, mogą stać się zagrożeniem dla zazdrośnika. Pilnują obiektu swoich uczuć, czasem śledzą, podsłuchują telefoniczne rozmowy i otwierają koperty adresowane do ukochanej osoby.

Zadają mnóstwo pytań o sposób spędzania wolnego czasu, pragną posiąść jak najwięcej informacji o osobach z pracy, przyjaciołach, znajomych i tych przypadkowo poznanych. Robią awantury o spojrzenia, gesty, słowa… Dręczą ukochaną osobę i siebie. Nie wiem, czy wszystkie te zachowania występują u Pani, może tylko niektóre? Z tego, co napisała Pani w liście, sporo niekontrolowanych emocji pojawia się w Pani zachowaniach, kiedy na horyzoncie pojawia się atrakcyjna kobieta. Pani chłopak może nie zdążyć jej zauważyć, Pani zdąży mu zrobić awanturę. Proszę pomyśleć, co on wtedy czuje?

Zazdrość niszczy uczucia, wprowadza do związku niepotrzebne napięcia, męczy osoby, o które jesteśmy zazdrośni i dręczy nas samych, tak jak to jest w Pani przypadku. Proszę pomyśleć, jak mogłaby Pani oderwać myśli od partnera, jak skupić je mocniej na sobie?
Podrzucę teraz kilka prostych pomysłów. Proszę zastanowić się, co mogłaby Pani robić po pracy, w wolnych chwilach, w czasie, który niekoniecznie spędzacie razem? Proszę też zastanowić się, czy nie jest tak, że im więcej ma Pani wolnego czasu, tym częściej zagospodarowuje go rozmyślaniami: „co też on teraz robi?”. Warto zadbać o to, by zagospodarować swój wolny czas, by zająć uwagę, by skupić się na jakiejś czynności, która sprawia przyjemność. Może ma Pani jakieś zaniedbane zainteresowania, które mogłaby Pani rozwijać? One pozwolą Pani znaleźć coś tylko dla siebie. Zachęcam do odświeżenia starych przyjaźni.

Koncentrowanie się wyłącznie na własnym związku sprzyja rozniecaniu zazdrości. Proszę nie rezygnować z „babskich” spotkań. Na nich też może się Pani czegoś ciekawego dowiedzieć. Może właśnie tam spotka Pani jakąś zazdrośnicę, która uporała się ze swoją podejrzliwością? Radzę nie traktować swojego związku jako jedynego źródła satysfakcji. Są też inne sposoby na czerpanie radości z życia, z kontaktów. Proszę próbować je znaleźć i skorzystać z nich. Proszę pomyśleć o swoich mocnych stronach i nie rozprawiać wciąż o tym, czego Pani nie potrafi, w czym jest gorsza od innych. Każdy ma swoje mocne strony, czasem trzeba tylko je odszukać i odkryć przed innymi.

No i najważniejsze – proszę zrezygnować z permanentnej kontroli partnera. Proszę pomyśleć, jak sama czułaby się Pani zamknięta w klatce, nawet tej ze szczerego złota. Na ten rok życzę dużo mądrego spokoju, dużo radości z przebywania sama ze sobą, jeszcze więcej satysfakcji z opanowania chorobliwej podejrzliwości wobec partnera. A dla Pani związku? Dużo lekkości, tolerancji, mądrych i dobrych emocji, które łączą i jak najmniej tych, które dzielą. Niech kolejny rok będzie nie tylko mądrym rokiem pracy nad sobą, ale i dobrym rokiem dla Pani związku.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

72 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym pediatrzy i psycholodzy dziecięcy rozwiązują problemy rodziców i pomagają im uporać się z kolką, alergią i wieloma innymi dolegliwościami dziecięcymi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu