Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Zaręczyłam się, ale nie chcę ślubu. Co robić?fot. 123RF
problem do rozwiązania

Zaręczyłam się, ale nie chcę ślubu. Co robić?

pytanie zadane w dniu: 03.01.2013
problem zgłoszony przez: sikora, 21 lat

Mam coraz więcej wątpliwości dotyczących ślubu i naszego związku. Jak sobie z tym poradzić?


Treść pytania:

"Witam. Mój problem dotyczy mojego partnera. Jest między nami spora różnica wieku - 8 lat. Ja mam 21 lat. Jest to człowiek bardzo słaby emocjonalnie. Ja też... Jestem osobą, która nie potrafi powiedzieć NIE, być stanowcza. Przez to wszystko strasznie się pogrążyłam. Jesteśmy rok po zaręczynach. Zaręczyny były po pół roku, odkąd jesteśmy razem. Szybko i bez przemyślenia.

Nie odmówiłam, bo się bałam. Żałuję... Kocham go, ale my chyba do siebie nie pasujemy. Ja chciałabym chodzić na imprezy, szaleć z koleżankami, wygłupiać się jak młoda dziewczyna, a on - ślub, rodzina, dziecko.
Jest totalnie aspołeczny. Nie mogę wyjść z nim na imprezę, bo nie tańczy, nie odzywa się do nikogo, ma minę jak na pogrzebie i nie chce się zmienić! Ciągle czuję, że mnie szantażuje emocjonalnie. Odciął mnie od rodziny, bo nie chce, żebym go zostawiała samego, a mi serce mięknie.

Mam początki depresji przez całą sytuację, a najgorsze jest to, że nasi rodzice już oficjalnie się spotkali, więc wszystko jest bardzo poważnie. O tym wszystkim wie tylko moja mama, jemu boję się powiedzieć. Ja się czuję jeszcze małą dziewczynką jeżeli chodzi o śluby, itp. Do tego wszystkiego on chce mnie wywieźć za granicę, bo lepiej zarobimy, a ja nie chcę.

Kocham moją rodzinę i nie chcę być daleko od niej, jeszcze nie teraz! I tak studiuję już na drugim końcu Polski, więc rzadko ich widuję. Jak ja mam mu o tym powiedzieć, że nie chcę ślubu, dzieci, wyjeżdżać za granicę? Jak na początku już napisałam - on jest slaby emocjonalnie, miał depresję, teraz też coś bierze i przez to boję się mu o tym powiedzieć..."

Alicja Grzesiak Porady udziela Alicja Grzesiak, specjalista kryzysu psychologicznego:

Witam

Pisze Pani, że problem dotyczy Partnera, a mnie się wydaje, że problem dotyczy Pani. Nie jest Pani odpowiedzialna za dorosłego mężczyznę, tylko za siebie. Co on zrobi ze swoim życiem, to jego decyzja i wybór, tak samo jak Pani wybiera i realizuje swój plan na życie. Nie jest możliwe, aby zmienić drugiego człowieka (ale możemy zmienić siebie), proszę więc nie łudzić się, że po ślubie Pani wybranek polubi zabawę i życie towarzyskie.

Już dziś ma Pani świadomość szantażu emocjonalnego - w czasie narzeczeństwa, kiedy okres ten jest uznawany za najbardziej szczęśliwy. Co będzie później? Proszę dziś zadać sobie pytanie, co może się stać, jak Pani powie partnerowi o innym planie na swoje życie? Zastosuje przemoc psychiczną czy fizyczną? Będzie groził samobójstwem? Wpadnie w depresję? Czy, gdy Pani zrobi wszystko, co on chce, ma Pani gwarancję, że to się nie stanie? I jaki rachunek przyjdzie Pani zapłacić za poświęcenie?

Nie odpowiada Pani za to, co on zrobi wobec jakiejkolwiek sytuacji. To, że Wasi rodzice się spotkali i że jesteście zaręczeni, nie przesądza, że musi Pani brać ślub. Czasem kobiety uciekają sprzed ołtarza… Widać, że bardzo różnicie się temperamentem, podejściem do życia, wartościami. To są rzeczy gwarantujące szczęśliwy związek, nie zaś zastraszanie, wymuszanie i szantaż - jeszcze przed ślubem.

Być może warto jeszcze spotkać się z psychologiem, jeżeli Pani potrzebuje wsparcia. Proszę jednak podjąć taką decyzję, z którą się Pani będzie dobrze czuła.
Pozdrawiam

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

99 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu