Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddiety i odżywianie
zwiń szukanie zaawansowane
Czy alkohol utrudnia odchudzanie?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Czy alkohol utrudnia odchudzanie?

pytanie zadane w dniu: 18.08.2010
problem zgłoszony przez: Zbyszek1953

Alkohol jest wysokokalorycznym źródłem pustych kalorii, szczególnie w jego czystej postaci. Niewątpliwie wyroby alkoholowe zawierają pewne ilości składników odżywczych, jednak szkodliwość tej substancji dla organizmu jest tak duża, że ponoć nigdy nie zostanie to zrekompensowane. Ile w tym prawdy?


Treść pytania:

"Witam,
Chcę schudnąć, ćwiczę, mam 55 lat, od zawsze przestrzegam diety, nie zrezygnowałam jednak z czerwonego wina. Czy możliwe, że to alkohol jest tym „złem”, które nie pozwala mi zrzucić paru kilogramów? Pozdrawiam serdecznie."

Marlena Jankowska Porady udziela Marlena Jankowska, dietetyk:

Witam,

Czerwone wino ma dobroczynny wpływ na nasz organizm między innymi ze względu na zawartość antyoksydantów. Polifenole znajdują się głównie w skórce, pestkach i szypułkach winogron w czego wyrabiane jest czerwone wino. To właśnie dzięki nim wino ma właściwości zapobiegające miażdżycy i chorobom serca, zmniejszają proces tworzenia się zakrzepów oraz hamują procesy zapalne występujące naczyniach krwionośnych.

Wiele materiałów badawczych potwierdza wyjątkowe właściwości czerwonego wina w profilaktyce chorób krążenia.

Mimo tak wielu pozytywnych aspektów czerwone wino to również kalorie. Lampka czerwonego wina 100 ml zawiera ok. 68 kcal więc nie tak mało. Według WHO dopuszczalna dawka alkoholu dla kobiet nie powinna przekraczać 20g, przeliczając to na wino 200ml. Jeżeli codziennie będziemy spożywać 200ml wina to nasz organizm dodatkowo otrzyma ok. 136 kalorii. Już tyle kalorii może spowodować wzrost wagi o ok. 2 – 3 kg rocznie (wg. badań NHANES u większości osób spożywanie 50 kcal więcej, niż organizm tego potrzebuje sprzyja wzrostowi wagi o ok. 1 kg).

Należy również pamiętać, że wino to ciągle alkohol i mimo pozytywnego działania na organizm jak każdy trunek również ma działanie niekorzystne. Podczas diety redukującej wagę, uważam że codzienne spożywanie alkoholu może zaburzyć proces odchudzania. Radziłabym zredukować ilość czerwonego wina do 1 lampki raz w tygodniu. Jeżeli waga mimo ograniczeń żywieniowych nie będzie spadała szukała bym przyczyny w złym sposobie odżywiania np. zbyt małej ilość spożywanych kalorii, diety ubogiej w błonnik, a bogatej w tłuszcze, braku aktywności czy w przyczynach zdrowotnych np. zaburzeniach hormonalnych.

Pozdrawiam,
Marlena Jankowska

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Ile kosztuje odchudzanie?

Brakuje mi energii...

Co jeść, by utrzymać efekt diety?

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

19 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To, ile ważysz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na stan Twojego zdrowia fizycznego. Jeśli masz problemy z utrzymaniem wagi, cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, zapytaj o radę doświadczonych dietetyków.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu