Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Domowe usuwanie kamienia nazębnegofot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Domowe usuwanie kamienia nazębnego

pytanie zadane w dniu: 05.10.2010
problem zgłoszony przez: Katia

Kamień nazębny to miękki, bardzo ściśle przylegający do powierzchni zęba nalot. Zaczyna się tworzyć już w kilka minut po szczotkowaniu i początkowo zbudowany jest z substancji pochodzenia ślinowego. O zabezpieczaniu jamy ustnej przed kamieniem opowiada Katarzyna Opłatkowska-Serwin, stomatolog.


Treść pytania:

"Witam,

Na moich dolnych jedynkach wciąż gromadzi się kamień. Jak często należy go usuwać? Czy można to zrobić domowym sposobem?

Pozdrawiam i dziękuję. "

Kasia Opłatkowska-Serwin Porady udziela Kasia Opłatkowska-Serwin, stomatolog:

Witam,

Kamień nazębny jest to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej (bakteryjnej). Płytka nazębna nieustannie tworzy się na zębach i jeśli nie jest codziennie usuwana, ulega przekształceniu w kamień nazębny. Aby zapobiec tworzeniu się kamienia, należy dokładnie szczotkować zęby (min dwa razy dziennie) zwracając szczególną uwagę na powierzchnie językowe zębów przednich dolnych oraz nitkować zęby, co zapobiega zaleganiu płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych.

Dodatkowo można stosować płukanki zapobiegające odkładaniu kamienia np. Listeryne. Usuwanie kamienia jest możliwe jedynie podczas profesjonalnego zabiegu oczyszczającego w gabinecie stomatologicznym, za pomocą specjalnych przyrządów. Stanowczo odradzam wszelkich prób usuwania kamienia nazębnego domowymi sposobami, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębowego, pokaleczenia dziąseł, itp. Kamień nazębny należy usuwać co najmniej raz do roku. Osoby nadużywające tytoniu, herbaty czy kawy częściej – nawet co trzy miesiące, ale o tym, jak często pacjent powinien mieć usuwany kamień decyduje lekarz dentysta.

Pozdrawiam,
Katarzyna Opłatkowska-Serwin

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Węglowodany nie tuczą

Tabletki przeciwbólowe - pomagają czy szkodzą?

Staranie o dziecko

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

14 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu