Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Czy to już alkoholizm?fot. 123RF
problem do rozwiązania

Czy to już alkoholizm?

pytanie zadane w dniu: 28.02.2013
problem zgłoszony przez: Katarynka, 53 lat

Martwię się o mojego męża. Jak mu pomóc?


Treść pytania:

"Jestem mężatką od ponad 30 lat. Dziecko już jest na swoim. Obecnie mieszkam z mężem w Holandii. Moje pytanie dotyczy męża. Od prawie roku nie pracuje z powodu stanu zdrowia, pobiera takie tutejsze chorobowe, pieniędzy nam właściwie nie brakuje, ja wydaję na siebie niewiele.

Ale mąż codziennie wypija minimum 3 piwa 0,5-litrowe. Na moje sugestie, że ma już problem z alkoholem albo odpowiada, że "piwo to nie alkohol" albo się złości, że niby mu "wyliczam". Ostatnio po większej popijawie z kumplem wyraził się, że może faktycznie za dużo pije, bo trzy piwa to 6 euro, trochę za dużo pieniędzy idzie na alkohol, tak, jakby tylko z tym był problem.

Dziś rano kupił sobie 2 puszki, ale późnym popołudniem poszedł do sklepu po piwo. Nie jest złym człowiekiem, nie awanturuje się, raczej dba o dom, często kupuje mi kwiaty, słodycze, ale mam wrażenie, że to może się szybko zmienić.

Martwi mnie jeszcze jedno. Mąż już w młodości miał problem z "podwójnym gazem", stracił prawo jazdy na pół roku. A teraz nadal uważa, że 2-3 piwa to nie powód, żeby nie siadać za kierownicę... Mówię mu, że może skończyć w więzieniu, ale to jakbym rzucała grochem o ścianę. Mam wrażenie, że już tak długo mówię mu o tym, że traktuje mnie jak starą płytę...

Jak to próbować zmienić? Zaznaczam, że jestem na jego wyłącznym utrzymaniu, z powodu choroby nie dam rady pracować, w Polsce brakowało nam na wszystko, byliśmy zadłużeni i dopiero tu nie mamy kłopotów z pieniędzmi na życie."

Anna Nitka-Siemińska Porady udziela Anna Nitka-Siemińska, psychiatra:

Witam serdecznie

nie ma większych wątpliwości, że Pani mąż ma problem z alkoholem. Tak jak i nie ma wątpliwości co do tego, że bez woli męża nic Pani nie jest w stanie zrobić. By podjąć jakiekolwiek leczenie, terapię czy choćby pracę samemu nad sobą, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie swój problem - mąż musi to sam zrobić...

Oczywiście, Pani postawa może mu w tym pomóc albo... wręcz zaszkodzić. By wiedzieć, jak postępować z mężem, co robić, by go nie umacniać w piciu, powinna Pani zaznajomić się z tematem współuzależnienia - jest na ten temat bogata literatura, może też Pani skorzystać z pomocy psychologa zajmującego się kwestią uzależnień.

Pozdrawiam

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

29 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu