Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Zdrada psychiczna, emocjonalnafot. jupiterimages.com
problem do rozwiązania

Zdrada psychiczna, emocjonalna

pytanie zadane w dniu: 06.10.2010
problem zgłoszony przez: kobieta, 39 lat

Czy zdrada emocjonalna boli bardziej niż fizyczna? Czy ma dla związku gorsze konsekwencje niż jednorazowy skok w bok? Problem analizuje Beata Matys-Wasilewska, psycholog i psychoterapeuta.


Treść pytania:

"Mąż zdradził mnie emocjonalnie, nie mogę sobie z tym poradzić, choć upłynął już ponad rok. Bardzo kłamał i ukrywał ten fakt przede mną, (choć miałam podejrzenia i trwało to ok. 3 lata), że pisał i kilka razy spotkał się z pewną kobietą. Boję się zaufać, nie mogę przestać o tym myśleć, dręczy mnie niepewność. Zamiast zapomnieć, wydaje mi się, że pielęgnuję uraz i ból. Proszę o pomoc!"

Beata Matys-Wasilewska Porady udziela Beata Matys-Wasilewska, psychoterapeuta:

Witam Panią,

Zdrada w związku to pewien rodzaj kryzysu w relacji dwojga ludzi. Aby ją zrozumieć i konstruktywnie przemienić na pozytyw, należy spojrzeć na nią z pewnego dystansu. Warto prześledzić ostatni czas w waszej relacji. Dobrze, by nie próbować żadnego z was osądzać pod kątem winy, ale pod kątem zaniedbań, jakie wzajemnie, być może, wobec siebie czyniliście. Czy w ostatnim czasie, przed emocjonalnym zaangażowaniem męża w relację z inną kobietą, byliście sobie bliscy, zaangażowani w siebie i wzajemnie dbający o swoje potrzeby? Zdrada uczy nas tego, co dla nas jest ważne, pokazuje nasze potrzeby, pragnienia i możliwości ich realizacji. Jest brutalną metodą na modernizację związku lub całkowite rozejście się małżonków. Pokazuje, że aby żyć ze sobą, trzeba na co dzień wzajemnie o siebie dbać rozmawiając i słuchając się uważnie.To wymaga od nas trudu.

Proszę spojrzeć uważnie na męża, na ile związek z inną kobietą zmienił go, skoncentrował na waszej relacji, na trosce o nią. Ugruntowywanie go w poczuciu winy i ciągle karanie za to, co zrobił, jest próbą odsunięcia od siebie odpowiedzialności za zaniedbania w waszej relacji. To, że mąż zdradził, to jego wina, ale to, że być może, przed zdradą nie byliście sobie dostatecznie bliscy, troskliwi i kochający, to wina was obojga. Jeśli potrzebuje Pani zadośćuczynienia po zdradzie, proszę pomyśleć, co by mogło Pani wynagrodzić niewierność męża. Jeśli nie jest Pani w stanie przyjąć męża ponownie, bo poczucie krzywdy jest większe niż miłość do niego, to być może lepsze dla was byłoby rozstanie. Inaczej Pani stanie się zgorzkniałą i pretensjonalną kobietą, a on kajającym się, nie dość dobrym mężczyzną.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl

1 2 z 2 następna

tak czy uważasz, że to dobra porada?

129 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu