Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Zentel - lek na robakifot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Zentel - lek na robaki

pytanie zadane w dniu: 06.10.2010
problem zgłoszony przez: kasik

Zentel należy do grupy leków przeciw-pasożytniczych, stosowanych w chorobach wywołanych przez robaki. Porady udziela Krzysztof Mamach, internista.


Treść pytania:

"Witam,

Moja sąsiadka ma obsesję na punkcie robaków. Jej starsza córka (obecnie 7 lat) kiedyś złapała lamblię i od tej pory, a trwa to już 6 lat, odrobacza całą rodzinę Zentelem - bardzo często, co jakieś 2 miesiące i częściej. Nawet karmiąc piersią swoje 3-miesięczne dziecko, odrobaczała się. Nie pozwala dzieciom niczego dotykać, na spacer zabiera zawsze ze sobą butlę z wodą mydłem i ręcznik, żeby w razie jak dzieci czegoś dotkną, umyć im ręce. Wiem, że trudno jest przez zwykłe badanie wykryć robaki, bo trzeba być bardzo zarobaczonym, aby dało się to zbadać. Moje pytanie jest takie, czy to nie ma wpływu na organizm i czy taka przesadna troska o higienę nie jest przesadą? Sama mam 4-letnia córkę, która chodzi do przedszkola. Staram się przestrzegać zasad higieny - zawsze po powrocie do domu myjemy ręce i przed jedzeniem również. Odrobaczam dziecko, ale zawsze po konsultacji z lekarzem. Chciałam zapytać, jak to jest z tymi robakami: czy faktycznie tak łatwo się nimi zarazić i czy jest sens robić badania na obecność pasożytów, jeśli wykrycie ich jest takie trudne i czy można na podstawie objawów podać leki typu Zentel?"

Krzysztof Mamach Porady udziela Krzysztof Mamach, internista:

Witam,

Zachowanie Pani sąsiadki jest irracjonalne. Nie ma podstaw medycznych do stosowania profilaktycznego leków przeciw pasożytom. Inwazje pasożytnicze dają określone objawy i na ich podstawie rozpoczyna się diagnostykę, a potem leczenie. To prawda, że wykrycie niektórych parazytów jest trudne, dlatego badania na obecność jaj pasożytów w kale wykonuje się seryjnie, najczęściej 3 razy, pobierając próbkę kału co 3 dni. Wykrycie jaj pasożytów lub cyst lamblii jest uzasadnieniem dla włączenia leczenia. Jeżeli nie zauważa Pani u dziecka jakichś niepokojących objawów: brak przyrostu masy ciała, bóle brzucha, biegunki, to nie ma sensu wykonywać badań profilaktycznych. Zachowanie Pani sąsiadki nosi znamiona działania fobiczno-obsesyjnego. Warto jednak pamiętać, że u dzieci jedynym objawem inwazji pasożytniczej może być ciężka alergia skórna, tzw. obrzęk naczynioruchowy Quinckego. Znane są przypadki, kiedy u małych dzieci zakażenie glistą ludzką wywoływało cykliczne napady uogólnionego obrzęku ciała z dusznością.

Zatem działamy wówczas, kiedy stwierdzamy jakieś niepokojące nas objawy i proszę pamiętać o związku pasożytów przewodu pokarmowego z niedającą się wyleczyć alergią. Jeśli chodzi o profilaktykę, to wystarczająca jest codzienna higiena bez jakichś nadzwyczajnych środków.

Pozdrawiam,
Krzysztof Mamach

Przeczytaj również:

Najczęstsze choroby wywoływane przez bakterie

Bardzo dużo solę. Czym to może być spowodowane?

Odpowiednia dieta - czy to dobry pomysł?>

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

25 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu