Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpraca i kariera
zwiń szukanie zaawansowane
Jak nauczyć się walczyć o swoje?fot. 123RF
problem do rozwiązania

Jak nauczyć się walczyć o swoje?

pytanie zadane w dniu: 05.04.2013
problem zgłoszony przez: Marlena, 34 lat

Nie umiem prosić o podwyżkę. Jak zacząć nad sobą pracować?


Treść pytania:

"Zauważyłam, że mam problemy z egzekwowaniem pieniędzy. Nie umiem prosić o podwyżkę, a także zareagować, jeśli uważam, że ktoś wycenił moją pracę niżej niż powinien.

Miewam takie sytuacje w pracy, ponieważ część wynagrodzenia otrzymuję w postaci honorariów, które zależą od oceny osoby przyjmującej to, co wykonałam. Czasem wiem, że powinnam upomnieć się o więcej, ale z reguły tego nie robię. Jak się tego nauczyć?"

Joanna Godecka Porady udziela Joanna Godecka, coach:

Aby sprawdzić, dlaczego masz taki, a nie inny stosunek do pieniędzy, przyjrzyj się warunkom, w którym rodziły się Twoje wyobrażenia o nich. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

- Na jakim poziomie finansowym żyli moi rodzice? Opisz na co było ich stać
- Co myśleli o pieniądzach i co robili, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Tu skup się na działaniach, wydatkach, oszczędnościach - Jak przejawiała się świadomość finansowa w życiu moich rodziców? W tym punkcie skoncentruj się na ich poglądach dotyczących bogactwa, finansów.

Następnie zastanów się nad tym, jakie wyobrażenia na temat pieniędzy otrzymałaś. Jeśli są one pozytywne, wypisz je. Będą Ci pomagać. Jeśli znalazłaś negatywne, będą stanowić obszar, nad którym należy popracować. Co można zrobić, by to zmienić?
Jeśli odpowiedziałaś sobie na powyższe pytania i prześledziłaś swoją historię - pierwszy krok masz już za sobą. Twoje nieuświadomione uprzedzenia ujrzały światło dzienne. Już wiesz nad czym masz pracować.

Krok drugi – określ w jakim punkcie jesteś: Np. Uświadamiam sobie, że uważam, że nie powinnam prosić o więcej, bo mogę stracić to, co mam.
Krok trzeci – określ w jakim punkcie chcesz się znaleźć. Np. Chcę, aby moja praca przynosiła mi satysfakcjonujące dochody.
Krok czwarty – Zmień przekaz. Uświadom sobie, jak negatywne nastawienie działa na Twoje emocje. W ciągu każdego dnia w Twoim mózgu pojawia się około 30 000 myśli, spośród nich większości nawet nie zauważasz. One jednak wpływają na to, co robisz. Dlatego świadomie kreuj myśli, których zadaniem jest odwrócenie negatywnych fałszywych przekonań. Ugruntuj w sobie przekonanie, że zasługujesz na to, aby Twoja praca była właściwie wynagradzana.
Krok piąty – Wesprzyj się afirmacją, z którą się utożsamiasz i czujesz jej terapeutyczne działanie.
Oto przykłady:
- dobrobyt pozwala mi wzbogacać siebie i innych
- przyjmuję to, czego pragnę
- moja kreatywność rodzi bogactwo, itp.

Stosuj afirmacje przez cały miesiąc. Wczuwaj się w nie. Jednocześnie działaj w zgodzie z nimi, krok po kroku stawaj się odważniejsza. Twórz nową rzeczywistość.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

12 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, na łamach którego porad udzielają doświadczeni doradcy personalni, psycholodzy biznesu i coache. Skorzystaj z ich wiedzy, a awans i satysfakcja zawodowa staną się dla Ciebie pojęciami bardzo bliskimi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu