Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poraddom i wokół domu
zwiń szukanie zaawansowane
Na jaki kolor pomalować kuchnię?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Na jaki kolor pomalować kuchnię?

pytanie zadane w dniu: 08.10.2010
problem zgłoszony przez: Songo

Odpowiedni dobór kolorów może zarówno podkreślić charakter mieszkania, jaki i optycznie je powiększyć, czy też zakamuflować wszelkie niedoskonałości - porady udziela Agnieszka Poczobut-Mazur, architektka wnętrz z firmy Binnen.


Treść pytania:

"Witam,

Bardzo lubię bawić się kolorem, również w mieszkaniu. Moja sypialnia ma 3 ściany żółte i jedną bordową, duży pokój jest w kolorze cafe latte, przedpokój jest zielony, a kuchnia ma aktualnie kolor jasnej brzoskwini, który chciałabym zmienić na nieco żywszy. Mam drewniane meble w kolorze jasnego orzecha oraz brzoskwiniowe kafelki. Kuchnia ma duże okno, jednak jest od strony zachodniej, więc jest średnio jasnym pomieszczeniem. Może mają Państwo jakieś pomysły?

Z góry dziękuję."

Agnieszka Poczobut - Mazur Porady udziela Agnieszka Poczobut - Mazur, projektant wnętrz:

Pani Martyno,

Z reguły uważam rozmowę o kolorach za najtrudniejszą kwestię mojej profesji! Jest to spowodowane tym, że każdy ma inne wyobrażenie kolorów i w innych zestawieniach kolorów dobrze się czuje. O kolorach ciężko się rozmawia, bo mają nieskończenie wiele odcieni. Kiedy napisała Pani o żółtej sypialni, to przyszła mi na myśl cytryna - jest żółta, ale słoneczniki również są żółte, logo pewnej stacji radiowej jest żółte oraz wiaderko mojej córeczki! Jakiego koloru jest Pani sypialnia? Kafelki w Pani kuchni są brzoskwiniowe i na szczęście na stole w jadalni znalazłam brzoskwinię. Jej skórka jest w wielu odcieniach - od żółtego (może to jest kolor Pani sypialni?) - po ciemno czerwony, jak wiśnie. Który z odcieni jest tym z kuchni? W ten oto sposób, mam nadzieję, wyjaśniłam mój problem z kolorami, a raczej z ich odcieniami.

Jest jeszcze jedna sprawa - zestawienie i ich oddziaływanie na nas. Otóż, kiedyś miałam klientów, młodych, dynamicznych, którzy poprosili mnie o pomoc w zmianie kolorystyki salonu. Ściany były białe i chcieli wnieść trochę koloru. Pomyślałam o tapecie i przyniosłam do nich próbnik z tapetami w paski w wielu odcieniach. Myślałam o czymś zielonym jak trawa, aby rozweselić pokój. Oni byli przerażeni moim wyborem i zaczęli szukać czegoś w odcieniach beżu. W próbnikach znaleźliśmy kilka różnych wersji, ale ku mojemu przerażeniu szukali czegoś coraz to bardziej jasnego. Ostatecznie stanęło na bardzo jasnym odcieniu écru. Piszę o tym, bo praca z tymi ludźmi dała mi wiele do myślenia. Przede wszystkim nauczyła mnie, że każdy ma inną skłonność do kolorów i inne zestawienia uważa za odważne. Moi klienci z białego pokoju zaszaleli, tapetując pokój na kolor écru, natomiast myślę, że w Pani przypadku rzecz ma się wręcz odwrotnie.

Sugeruję drewniane meble w kolorze jasnego orzecha oraz brzoskwiniowe kafelki połączyć z czarnym lub zielonym jak jabłuszko. Oba kolory podkreślą kolor mebli a w kuchni, która ma okna od zachodu - czyli jest bardzo jasna i ciepła - nie zaszkodzą.

Pozdrawiam,
Agnieszka Poczobut-Mazur

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?

zadaj pytanie specjaliście

Przeczytaj również:

Kupujemy energooszczędne AGD do kuchni

Sypialnia - brąz, perła i hafty

Duży salon i mocne kolory

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

5 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Lubisz otaczać się pięknymi przedmiotami, jesteś estetą i to jak mieszkasz, ma wpływ na Twój komfort psychiczny? Skorzystaj z porad projektantów wnętrz, architektów i ogrodników.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu