Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpraca i kariera
zwiń szukanie zaawansowane
Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?fot. Thinkstockphotos
problem do rozwiązania

Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

pytanie zadane w dniu: 03.05.2013
problem zgłoszony przez: Beata 22

Po raz pierwszy wybieram się na rozmowę kwalifikacyjną. Chcę dobrze wypaść.


Treść pytania:

"Mam 22 lata. Po raz pierwszy wybieram się na rozmowę kwalifikacyjną. Jestem bardzo zdenerwowana i nie chciałabym popełnić błędów. Koleżanki dają mi sprzeczne rady. Jedne twierdzą, żebym wyglądała kobieco i była pewna siebie, inne że lepsza jest skromność i powściągliwość. Ja jestem raczej nieśmiała i obawiam się, żeby tego nie było zbytnio widać. Czy są jakieś sposoby, by zrobić dobre wrażenie? "

Joanna Godecka Porady udziela Joanna Godecka, coach:

Istotnie, wrażenie, jaki robimy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, często przesądza o tym, czy dostajemy pracę czy nie. Warto więc znać zasady, które pozwolą Ci na zrobienie dobrego wrażenia.

Najstarsza i najbardziej niepodatna na manipulację część naszego mózgu – mózg gadzi - bardzo szybko klasyfikuje bodźce. W przeszłości gwarantował przetrwanie człowiekowi pierwotnemu. Umożliwiał mu podjęcie błyskawicznej decyzji – ucieczka lub walka. Teraz także daje nam szybki przekaz, który nazywamy „pierwszym wrażeniem”.
Dlatego warto wiedzieć, co „mówimy” do otoczenia, kiedy nasze usta jeszcze milczą.

Sylwetka:
Zarówno nieśmiałość przejawiająca się w postawie (garbienie się i przyciskanie rąk do ciała, czyli sygnał - „chcę zniknąć” ), ale także zbytnia nonszalancja - zniechęcają.

Prawidłowa postawa, która zachęca do kontaktu, to:
- sylwetka wyprostowana, ale nie usztywniona
- lekko wciągnięty brzuch, ściągnięte łopatki i górna część tułowia lekko wypchnięta do przodu demonstruje otwartość, energię fizyczną i psychiczną
- naturalne poruszanie się
Wchodząc do wnętrza, rozglądaj się naturalnie i swobodnie poruszaj.
Jeśli masz skłonność do garbienia się, opuszczania ramion, trzymania rąk w kieszeni, warto poćwiczyć trochę przed lustrem.

Strój:
Nazbyt śmiały (mini, głęboki dekolt) to jednoznaczny sygnał – chcę być obiektem seksualnym. Jeśli nie jesteś tego świadoma, łatwo o zgrzyt już na początku. Na rozmowę w sprawie pracy ubierz się w sposób elegancki i niewyzywający.

Rozmowa
Oprócz Twojej wiedzy i przygotowania do rozmowy liczy się też sposób, w jaki się wypowiadasz. Tembr głosu, zawarta w nim energia bądź jej brak, to ważny element wrażenia, jakie robisz. Nie wiesz, jak naprawdę brzmi Twój głos? Nagraj go. Jeśli nie miałaś dotąd okazji go posłuchać, możesz być zaskoczona.
Zwróć uwagę na potencjalne błędy. Najczęstsze to zbyt szybkie mówienie, wtrącanie natręctw „szczerze mówiąc, po prostu, właściwie", itp., a także wypełnianie ciszy poprzez eeeee, yyyyy, mmmm i tak dalej. To sprawia, że nasze wypowiedzi tracą energię, wydają się nerwowe lub nacechowane niepewnością.

Nagraj dłuższą wypowiedź, a jeśli chcesz, żeby była ona naturalna, to włącz nagrywanie podczas rozmowy telefonicznej. Zapomnisz o dyktafonie i jest szansa, że popełnisz wszystkie swoje typowe błędy. Ale zarazem je odkryjesz i będzie to dla Ciebie cenna lekcja.

Życzę Ci powodzenia

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

14 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, na łamach którego porad udzielają doświadczeni doradcy personalni, psycholodzy biznesu i coache. Skorzystaj z ich wiedzy, a awans i satysfakcja zawodowa staną się dla Ciebie pojęciami bardzo bliskimi.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu