Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradżycie intymne
zwiń szukanie zaawansowane
Jak długo może się spóźniać miesiączka?fot. 123RF
problem do rozwiązania

Jak długo może się spóźniać miesiączka?

pytanie zadane w dniu: 15.07.2013
problem zgłoszony przez: Justynka

Opóźnienie trwa już dwa miesiące... Czy to może być ciąża? A może to przez stosowanie zbyt restrykcyjnej diety?


Treść pytania:

"Mam 15 lat. Przeżyłam swój pierwszy raz w listopadzie ubiegłego roku - dostałam okres w ciągu jednego miesiąca 2 razy, potem był normalny. Następny raz był w styczniu i dostałam okres po 5 dniach.

Nadszedł marzec i znów to zrobiłam (cały czas z tym samym chłopakiem, gdyż bardzo go kochałam). Okres od listopada był krótki, trwał od 2 do 3 dni i nie był mocny.

W maju tego roku zaczęłam się odchudzać. Stosuję dietę 1200 kcal. W czerwcu miesiączka spóźniła mi się równy tydzień. Nadszedł lipiec, a ja wciąż nie miesiączkuję. Boję się, że mama pójdzie ze mną do ginekologa i wszystkiego się dowie, bo w ciąży raczej nie jestem. Co mam zrobić?"

Justyna Piątkowska Porady udziela Justyna Piątkowska, seksuolog:

Dzień dobry

Na spóźniającą się miesiączkę może wpłynąć dieta odchudzająca, jeśli jest zbyt restrykcyjna i/lub wykonujesz jednocześnie wyczerpujące organizm ćwiczenia. Być może zamiast liczenia kalorii warto zdecydować się na nieco inną dietę - nieco mniej obfite, ale regularne, częste i bogate we wszystkie składniki odżywcze posiłki.

Na nieregularne krwawienia może mieć również wpływ Twój młody wiek. Wciąż dojrzewasz i cykle mogą dopiero z czasem nabierać regularności.

Masz obawy, czy jesteś w ciąży, powinnaś więc zrobić test ciążowy. Można go kupić w aptece lub w drogerii i wykonać badanie z porannego moczu. Nie wspominasz, czy stosujecie ze swoim chłopakiem antykoncepcję.

Stosunkowo tanią i łatwo dostępną formą antykoncepcji jest prezerwatywa. Jeśli jest odpowiednio używana (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) jej skuteczność w zapobieganiu ciąży jest bardzo wysoka. W przyszłości możesz zdecydować się również na antykoncepcję hormonalną. Istnieją pigułki przeznaczone dla młodych dziewcząt i bezpieczne dla ich zdrowia. Decyzję o rozpoczęciu stosowania takiej antykoncepcji musi jednak podjąć lekarz po badaniu i rozmowie z Tobą.

Niezależnie od wyniku testu ciążowego, powinnaś wybrać się do ginekologa, jak każda dziewczyna, która rozpoczęła współżycie seksualne. Wizyta u ginekologa uspokoi Cię, że Twój ogólny stan zdrowia intymnego jest dobry, np. nie cierpisz na żadną infekcję. Lekarz oceni również, jakie mogą być przyczyny nieregularnej miesiączki. Będzie to też dobra okazja do rozmowy o antykoncepcji.

Możesz powiedzieć mamie, że potrzebujesz wizyty u lekarza ginekologa, nawet jeśli nie chcesz rozmawiać z nią o tym, że uprawiasz seks ze swoim chłopakiem. Możesz iść do lekarza sama. Jeśli pójdziesz do przychodni z mamą, możesz poprosić ją, aby pozostała przed gabinetem lub tylko wprowadziła Cię do niego. Masz prawo zostać z lekarzem sama podczas wywiadu. Z pewnością lekarz nie pozwoli również, aby ktokolwiek pozostał w gabinecie podczas badania na fotelu ginekologicznym.

Pozdrawiam

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

22 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Udane życie seksualne warunkuje harmonijny rozwój psychosomatyczny, redukuje napięcia, pozwala czerpać satysfakcję w innych dziedzinach życia. Jeśli męczą Cię problemy związane z Twoją seksualnością, doświadczeni seksuolodzy i psycholodzy udzielą Ci porady.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu