Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpsychika i emocje
zwiń szukanie zaawansowane
Co zrobić, gdy przyjaciółka mnie odtrąca?
problem do rozwiązania

Co zrobić, gdy przyjaciółka mnie odtrąca?

pytanie zadane w dniu: 24.07.2013
problem zgłoszony przez: czarna 85, 30 lat

Ostatnio pękłam i napisałam z zapytaniem, dlaczego się nie odzywa. Chcę budować więź emocjonalną.


Treść pytania:

"Z moją przyjaciółką przyjaźnimy się od 20 lat. Spędzałyśmy ze sobą czas niemal codziennie. Od szkoły podstawowej siedziałyśmy ze sobą w ławce. Rozmawiałyśmy o wszystkim, nie było dla nas tematów tabu. Nigdy się nie pokłóciłyśmy. Zawsze z pokorą przyjmowałyśmy wzajemną krytykę i spokojnie wyjaśniałyśmy wszelkie niedomówienia. Czułam jedność dusz. Dzięki niej poznałam, co to znaczy słowo przyjaźń.

Po liceum poszłyśmy na różne studia, jednak to nie zmniejszyło naszego kontaktu. Nowe znajomości, nowe związki, nowe obowiązki - praca czy studia również nie ograniczyły naszej więzi. Jednak 4 lata temu ona poznała chłopaka i zaczęłam mieć jej coraz mniej. Początkowo tłumaczyłam sobie, że to są ich początki i starałam się zrozumieć brak kontaktu. Brakowało mi jej, więc zabiegałam o kontakt, spotkanie, rozmowę telefoniczną. Ale ona coraz rzadziej miała chwilę dla mnie, rozmowy tel., smsy zaczęły pojawiać się co kilka m-cy.

Z czasem zaobserwowałam, że nasze spotkania są od urodzin do imienin. Zwierzałam się jej, że brakuje mi jej, rozmów z nią, tej więzi, która kiedyś była grubym sznurem, a teraz jest cieniutką nitką. Ona twierdziła, że jej zmiana nie jest spowodowana naszymi relacjami i że praca oraz "organizowanie swojej przyszłości" zabiera jej całe dnie i jeśli chcę, to mogę z nią iść na zakupy do galerii.

Mi chodzi o więź emocjonalną. Zaproponowałam kontakt chociaż smsowy, ale niestety tygodniami cisza w telefonie. Ostatnio pękłam, płacząc napisałam, dlaczego się nie odzywa, dlaczego tak się między nami zmieniło. Dałam jej do zrozumienia, że dzieje się tak odkąd jest z Tomkiem. Niestety bardzo ją to zdenerwowało i była oburzona faktem, że wciągam w to jej chłopaka. Nie jestem w stanie pojąć, co się z nami stało. Nie wiem, jak się dalej zachowywać. Czy powinnam dalej walczyć?"

Alicja Grzesiak Porady udziela Alicja Grzesiak, specjalista kryzysu psychologicznego:

Witam

Ludzie mają w życiu różne potrzeby. Z Pani opisu wynika, że przez wiele lat spełniałyście wzajemnie z przyjaciółką swoje potrzeby emocjonalne, bliskości, przyjaźni. Jednak w jej życiu nastąpiły zmiany i te potrzeby zaczął spełniać Partner. Pani czuje się zdradzona i porzucona. Po 20 latach,które spędziłyście razem, ma Pani prawo źle się czuć. Pani przyjaciółka ma również prawo do zmian, które wprowadziła w Waszych relacjach.

Prawdopodobne jest wytłumaczenie, że wolny czas chce spędzać w towarzystwie chłopaka, co do którego ma plany na przyszłość. Nie wiemy, jak jej chłopak reagował na Wasze bliskie relacje, może zarzucał jej, że zbyt dużo czasu spędza z Panią, może czuł się odsunięty, może postawił ją przed alternatywą: „albo ja, albo ona”.

Niezależnie od przyczyny, każdy człowiek może dokonywać zmian we własnych wyborach, chociaż może się zdarzyć, że to rani innych. Proszę dać jej to prawo do decyzji, ile czasu chce spędzać z Panią, może kiedyś to się zmieni, a może zmienią się Pani priorytety i już nie będzie Pani czuła potrzeby zabiegania o jej czas. Ma Pani dobre wspomnienia okresu, który spędziłyście razem i to jest najlepszy prezent, jaki mogą dać sobie dwie kobiety, nawet gdy ten okres dobiegł końca.

Pozdrawiam

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

2 osoby uważają, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Depresja, lęki, nerwica to zaburzenia, z którymi boryka się wiele kobiet. Nie jesteś skazana tylko na siebie. Poszukaj osób, które czują podobnie. Wsparcia udzielą wam kompetentni i doświadczeni psychoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu