Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradpartnerstwo i rodzina
zwiń szukanie zaawansowane
Czy mogę złożyć wniosek o alimenty, jeśli ojciec jest nieznany?
problem do rozwiązania

Czy mogę złożyć wniosek o alimenty, jeśli ojciec jest nieznany?

pytanie zadane w dniu: 02.09.2013
problem zgłoszony przez: Ewelina, 34 lat

Jak taki wniosek napisać?


Treść pytania:

"Witam

Mam 9-letniego syna. Jego ojciec jest nieznany. Chciałam się dowiedzieć, czy mogę złożyć wniosek o alimenty z funduszu alimentacyjnego i jak taki wniosek napisać. Proszę o pomoc."

Agnieszka Olszewska Porady udziela Agnieszka Olszewska, prawnik:

Pani Ewelino

niestety nie może Pani złożyć wniosku do funduszu alimentacyjnego, ponieważ środki z FA są wypłacane osobom, które mają zasądzone alimenty, ale ich egzekucja jest nieskuteczna. Zasady pomocy państwa osobom uprawnionym do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, których egzekucja jest bezskuteczna, regulowane są ustawą z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009r. Nr 1, poz. 7 ze zm.).

W świetle przepisów tej ustawy osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest dziecko, które ma zasądzone od rodzica alimenty (dotyczy to również sytuacji, w której alimenty są ustalone na podstawie ugody zawartej przed sądem), jeżeli egzekucja prowadzona przez komornika jest bezskuteczna. Musi zaistnieć jednak fakt zasądzenia alimentów - w przypadku ojca, który jest nieznany, nie będzie to możliwe.

Może się Pani za to ubiegać o środki z pomocy społecznej, np. zasiłek rodzinny, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Pozostaje również kwestia sądowego ustalenia ojcostwa i w następnej kolejności obowiązku alimentacyjnego względem dziecka.

Pozdrawiam

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

9 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Twoje życie osobiste mogłoby wyglądać lepiej? Uważasz, że życie w związku lub w gronie rodziny jest trudne i pełne problemów? Spróbuj to zmienić, korzystając z wiedzy socjologów, psychologów i mediatorów rodzinnych.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu