Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradzdrowie i kondycja
zwiń szukanie zaawansowane
Silne bóle żołądka. Co to może oznaczać?fot. 123RF
problem do rozwiązania

Silne bóle żołądka. Co to może oznaczać?

pytanie zadane w dniu: 20.09.2013
problem zgłoszony przez: szohra

Od około roku mam problemy z żołądkiem.


Treść pytania:

"Od około roku mam problemy z żołądkiem. Wieczorami odczuwam bardzo silny ból, brzuch puchnie. Za to rankiem odczuwam mdłości. Mam też codzienne wzdęcia, które lekarz tłumaczył moją niedokrwistością. Czy owe bóle mogą być oznaką wrzodów? Dodam, że mam kilkanaście lat, ale choruję na depresję i żyję w ciągłym stresie."

Piotr Albrecht Porady udziela Piotr Albrecht, pediatra:

Depresja zdecydowanie sprzyja dolegliwościom z przewodu pokarmowego, określanych mianem czynnościowych, takich jak np. zespół jelita drażliwego.

Jednak w opisywanych objawach wskazane byłoby wykonanie gastroskopii (można wyłączyć chorobę wrzodową oraz - co w przypadku depresji bardzo ważne - celiakię). W celu wyłączenia lub potwierdzenia tej ostatniej, poza gastroskopią warto wykonać test we krwi na obecność przeciwciał przeciwendomyzjalnych (gAEmA, IgGEmA, transglutaminazę tkankową).

Warto te badania wykonać, gdyż niedokrwistość plus objawy żołądkowo-jelitowe to częsty objaw ukrytej celiakii, a ta sprzyja występowaniu depresji.

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

0 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

To dział, w którym porad udzielają doświadczeni i otwarci na Twoje problemy interniści, instruktorzy fitness i trenerzy osobiści. Skorzystaj z ich wiedzy!

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu