Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik katalog poradciąża i sprawy kobiece
zwiń szukanie zaawansowane
Czy schizofrenia jest dziedziczna?fot. Archiwum WP
problem do rozwiązania

Czy schizofrenia jest dziedziczna?

pytanie zadane w dniu: 18.10.2010
problem zgłoszony przez: Kobieta

Schizofrenia jest psychotycznym zaburzeniem, które charakteryzuje się całkowitym zniekształceniem odbioru rzeczywistości. Czy może być dziedziczna? - porady udziela Katarzyna Schmidt, biotechnolog diagnosta z Centrum Badań DNA.


Treść pytania:

"Dzień dobry.

Planujemy z moim chłopakiem ślub, a wkrótce po nim dziecko. Matka mojego narzeczonego od kilku lat cierpi na schizofrenię i on obawia się, że mógł po niej odziedziczyć tę chorobę. Czy jeżeli on rzeczywiście, w przyszłości, zachoruje na schizofrenię, to czy może przekazać ją także naszemu dziecku? Czy to w ogóle możliwe? Czy można przeprowadzić jakieś badania, które określą prawdopodobieństwo takiej sytuacji?

Dziękuję za pomoc."

Mgr inż. Katarzyna Schmidt Porady udziela Mgr inż. Katarzyna Schmidt, biotechnolog, diagnosta:

Witam,

Schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną, chociaż w rodzinie, w której pojawiła się ta choroba występuje zwiększone ryzyko zachorowania na nią. Istotny wpływ na pojawienie się tej choroby mają czynniki środowiskowe, takie jak: podatność na stres, patologia w rodzinie, dramatyczne, często niekorzystne wydarzenia z przeszłości. Dlatego trudno nawet określić, czy Pani przyszły małżonek zachoruje na schizofrenię. Nie istnieją też żadne badania genetyczne, które mogłyby określić ryzyko wystąpienia schizofrenii.

Pozdrawiam,
Katarzyna Schmidt

Przeczytaj również:

Antykoncepcja dla młodej mamy

Sprawdź ile czasu zostało Ci na dziecko

Dopadł mnie lęk przed urodzeniem dziecka...

źródło porady: Kobiecyporadnik.pl


tak czy uważasz, że to dobra porada?

25 osób uważa, że to dobra porada

Zamieszczane w Serwisie przez Użytkowników i ekspertów porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego lekarza w wyniku bezpośredniego badania. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść tych porad oraz za jakiekolwiek szkody Użytkownika powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez Użytkownika do treści porady.

wybierz kategorię

Okres ciąży i połogu będzie okresem szczęśliwym, jeśli będziesz wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i jak rozwija się Twoje dziecko. Jeśli masz wątpliwości lub dręczy Cię niepokój, o poradę zapytaj ginekologa lub położną.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu