Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik nasze tematy
Porządki w szafie czas zacząć! Thinkstockphotos

Porządki w szafie czas zacząć!

Czego by nie mówić o przechowywaniu ubrań, mało jest kobiet, które z łatwością pozbywają się zużytej garderoby. Sezony przemijają, moda się zmienia, a nasze szafy zaczynają pękać w szwach. Czas to zmienić i doprowadzić garderobę do porządku.

Podziel się:
„A może jeszcze to założę?”, „Z tą bluzką mam tyle miłych wspomnień”, „Jak schudnę jeszcze 3 kilo, to wejdę w tę sukienkę” – przyczyn, dla których trzymamy w szafie stare ubrania, jest wiele. Ubrania, których nie nosiłyśmy, czekają wciąż na swój moment świetności. Do tych, które zakładałyśmy często, przywiązałyśmy się tak mocno, że szkoda nam je wyrzucić.

Pękająca w szwach garderoba, przed którą stajemy i często stwierdzamy, że nie mamy się w co ubrać? Chyba w większości znamy to z własnego doświadczenia. Kupując nowe rzeczy, dorzucamy je do tych, które nosiłyśmy nawet kilka sezonów wcześniej. Kiedy zaczyna brakować miejsca, pojawiają się pierwsze myśli, że coś z tym bałaganem trzeba zrobić. Rzadko jednak od razu decydujemy się na radykalne kroki, tj. na śmietnik lub całkowite pozbycie się ciuchów, np. oddanie ich potrzebującym. Zwykle pakujemy je w worki, wkładamy do pawlacza lub zanosimy do piwnicy. Prawdopodobieństwo, że ponownie je wyciągniemy i założymy, jest znikome, ale fakt, że nie przepadają na dobre, daje dziwne poczucie komfortu.

Do pawlacza czy dla potrzebujących?

- Nie lubię wyrzucać ubrań, bo zawsze wydaje mi się, że nie wykorzystałam ich maksymalnie – tłumaczy 31-letnia Kasia z Poznania. - Nawet jeśli jakiś fason zrobił się niemodny, nie spisuję danej rzeczy na straty, bo przecież moda powraca. Stare ciuchy pakuję w kartony i zanoszę do piwnicy. Kilka razy już mi się zdarzyło, że je stamtąd przynosiłam z powrotem, bo, na przykład, przypomniałam sobie o bluzce, która by świetnie pasowała do moich nowych spodni.

Kasia dodaje, że jeśli kiedyś przyjdzie jej uporządkować kartony w piwnicy, na pewno ubrania stamtąd będzie jej łatwiej wyrzucić, niż gdyby miały iść na śmietnik bezpośrednio z szafy. Tymczasem 28-letnia Agata z Konina ma zupełnie inną filozofię. – Z porządkami w garderobie jest dokładnie tak samo, jak z porządkowaniem innych spraw w życiu – mówi. – Są pewne okresy, kiedy trzeba wpuścić trochę świeżego powietrza. W życiu bywa różnie, ale w szafie taki moment to dla mnie przełom wiosny i lata, a potem późna jesień. Moja szafa nie mieści jednocześnie ubrań zimowych i letnich, więc wraz z nowym sezonem muszę jedne wyciągać na wieszaki, a drugie chować na półki. To jest dobra pora, żeby wszystko przejrzeć i posortować.

Agata nie wymienia ciuchów co sezon, nie stać jej na to, ale jeśli wie, że w czymś już raczej nie będzie chodzić, to nie ma większych dylematów i po prostu je oddaje. Twierdzi, że wyrzucanie na śmietnik rzeczywiście nie jest dobrym pomysłem, bo fajnie, jeśli ktoś jeszcze mógłby z tych ubrań skorzystać. Dlatego sporo wydaje młodszym kuzynkom albo znajomym. - Kiedyś moja szafa pękała w szwach, ale z piętnastu sukienek, które w niej wisiały, tak naprawdę nosiłam tylko pięć – dodaje Agata. – Nie ma sensu tego wszystkiego trzymać. Teraz mam porządek i znacznie mniej problemów z wybraniem, w co się ubiorę rano! – śmieje się.

Osoby, które latami trzymają w szafie stare ubrania, często wierzą, że w jakiś cudowny sposób zatrzymają wspomnienia o tym, co było. Czerwona sukienka może kojarzyć się z niezapomnianą randką, zniszczone szorty – z szalonymi wakacjami i wolnością. Tymczasem stare ubrania i wspomnienia mają jedną cechę wspólną – miło je mieć, ale są mało użyteczne. Pożegnanie się ze starymi rzeczami lepiej otwiera na to, co nadejdzie.

dodaj opinię

tak czy uważasz, że to dobra porada?

10 osób uważa, że jest to ważny temat

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +4 [4]
~fifka98 [2012-07-10 10:34]

Mnie sprzątanie relaksuje... w szczególności nachodzi mnie na sprzątanie przed menstruacja. To mnie uspokaja :) A każdy pyłek na dywanie i kurz na TV mnie dobije he he

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

wybierz kategorię

Omówimy go w zaufanym gronie - pomogą nam specjaliści i internauci, którzy mają podobne doświadczenia.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu