Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik nasze tematy
Warto wiedzieć
Czy dziewictwo jest w modzie? 123RF

Czy dziewictwo jest w modzie?

W 2009 roku do inicjacji seksualnej w wieku 15 – 16 lat przyznało się aż 19 proc. Polaków. Ponad połowa badanych wyznała, że dziewictwo straciła między 17 a 19 rokiem życia. Według różnych raportów, średni wiek utraty dziewictwa w Polsce to 19 lat. Z jednej strony wiek osób rozpoczynających inicjację wciąż się obniża, z drugiej jednak coraz więcej osób deklaruje wstrzemięźliwość. Czy dziewictwo jest passe, czy jednak wraca do łask?

Czym jest dziewictwo?

Teoretycznie dziewictwo odnosi się do osób, które nie odbyły stosunku seksualnego, gdy błona dziewicza nie została naruszona, co często jest niestety założeniem błędnym. Dziś młodzi eksperymentują i nie zawsze podczas pierwszych kontaktów seksualnych musi dojść do przerwania błony. Ludzie często sami siebie oszukują, że zachowują czystość i dziewictwo dla tej jedynej osoby.

Hipokryzją jest określanie się mianem dziewicy w przypadku, gdy ma się za sobą inne doświadczenia seksualne, niepolegające na wprowadzeniu członka do pochwy. Dziś takie podejście nie jest może już tak bardzo popularne, a kobiety przeżywające swój pierwszy raz przed ślubem nie hańbią już swoim zachowaniem całej rodziny (przynajmniej w Polsce).

Mimo tego w Internecie można natknąć się na ogłoszenia, w których oferuje się przeprowadzenie chirurgicznego odbudowania błony dziewiczej (hymenoplastyka).

Czy trzydziestoletnia dziewica to wstyd?

Oficjalnie do dziewictwa w późnym wieku nie przyznaje się zbyt wiele osób, obawiając się kpin. Jednak na forach internetowych takie wyznania przychodzą łatwiej. Dla wielu brak doświadczenia seksualnego okazuje się poważnym problemem, ważącym na własnej samoocenie. Nie wszyscy jednak poddają się społecznej presji, która z jednej strony zakazuje zbyt wczesnej inicjacji, z drugiej zaś na ostracyzm naraża kilkudziesięcioletnie dziewice.

Coraz więcej osób z dumą obnosi się ze swoim dziewictwem. Na całym świecie renesans zaczynają przeżywać ruchy czystości. W Polsce istnieje m.in. Ruch Czystych Serc, skupiający młodych ludzi, chcących zachować dziewictwo aż do ślubu. Kościół swego czasu rozpoczął także akcję „Pierścień czystości”, przeznaczoną dla osób zobowiązujących się do zachowania wstrzemięźliwości do ślubu. Istnieją nawet portale randkowe dla ludzi wyznających wartości chrześcijańskie.

Wiek nie ma znaczenia

W Internecie temat dziewictwa okazuje się bardzo popularny. Na wielu forach ludzie rozprawiają o właściwym wieku rozpoczęcia inicjacji. Wiele osób próbuje się dowiedzieć, czy nadszedł już „ten” moment, czy może jednak faktycznie warto wstrzymać się z „pierwszym razem”. Warto pamiętać, że ważna jest nie tylko dojrzałość fizyczna, ale i psychiczna. W przypadku inicjacji seksualnej coś takiego jak „odpowiedni” wiek nie istnieje.

Anita Demianowicz/(AD)(kg), kobiecyporadnik.pl

Przeczytaj również:

Jak długo bezskutecznie staracie się o dziecko?

Gdy mężczyzna kocha siebie zbyt mocno…

Czy jeśli partner zdradził, zrobi to ponownie?

dodaj opinię

tak czy uważasz, że to dobra porada?

7 osób uważa, że jest to ważny temat

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

wybierz kategorię

Omówimy go w zaufanym gronie - pomogą nam specjaliści i internauci, którzy mają podobne doświadczenia.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu