Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik nasze tematy
Kryzys wieku średniego - jak przebiega i objawia się u kobiet i mężczyzn? 123RF

Kryzys wieku średniego - jak przebiega i objawia się u kobiet i mężczyzn?

Kryzys wieku średniego kojarzy nam się głównie z mężczyznami, którzy w okolicy czterdziestki porzucają swoje dotychczasowe nudne i ustabilizowane życie, kupują drogi samochód i zabierają młodą kochankę w podróż dookoła świata. To jednak duże uproszczenie.

Podziel się:
Objawy kryzysu połowy życia pojawiają się wtedy, gdy człowiek zaczyna intensywnie rozmyślać nad swoją egzystencją i bezpowrotnie upływającym czasem. Zadaje sobie pytania, co osiągnął w życiu, czego nie dokonał, choć chciał. Analizuje sytuacje, w których funkcjonuje, robi bilans osiągnięć i klęsk, po czym dochodzi do wniosku, że nie odczuwa satysfakcji, jest sfrustrowany i niezadowolony.

Aby wyjaśnić na czym polega kryzys wieku średniego, trzeba odpowiedzieć na pytanie: czym jest kryzys w ogóle? Specjaliści definiują go jako przejściowy stan zachwiania równowagi wewnętrznej, spowodowany przez wydarzenia życiowe i wymagający podjęcia działań w celu poradzenia sobie z sytuacją.

Kryzysem może być śmierć osoby bliskiej, rozwód, zdrada, przejście na emeryturę, ale też uświadomienie sobie, że coś się zmienia, czasem nieodwołalnie. Kryzys wieku średniego, podobnie jak wejście w dorosłość, przejście na emeryturę, należy do kategorii kryzysów przemiany. To naturalny etap w życiu każdego, bez względu na pochodzenie czy status społeczny.

Dobrym określeniem jest słowo „pogubienie się”. To, co do tej pory wydawało się jasne, zrozumiałe, uporządkowane, nagle staje się nieostre, rozmyte. To, co świetnie się sprawdzało, przestaje satysfakcjonować. Dawne radości już nie cieszą, sukcesy się dewaluują. Stare metody przestają zdawać egzamin. Przestaje cieszyć to, co do tej pory uważaliśmy za cel, za wartość. Boimy się, że już nie zdążymy czegoś ważnego zauważyć, że stracimy okazję, coś może się już nie powtórzyć.

Jest to bardzo stresująca sytuacja, dlatego często wpadamy w panikę. Ile czasu jeszcze nam zostało? Czy zdołamy zrobić wszystko, zobaczyć, zdobyć, osiągnąć? Na każdy kryzys można patrzeć jak na pozytywne zjawisko. Umożliwia on wyciągnięcie wniosków, zmianę tego, co do tej pory przeszkadzało, nie satysfakcjonowało. Kryzys jest źródłem rozwoju i zmiany, ponieważ lęk, który mu towarzyszy, generuje dyskomfort, będący bodźcem do zmian.

Wiąże się z koniecznością wyboru, co oznacza, że osoba może stawić czoło kryzysowi i potraktować go jako wyzwanie, albo wybrać strategię unikania, skutkującą wystąpieniem negatywnych konsekwencji, związanych z przeżywaniem sytuacji stresowej. Pokonanie kryzysu jest wyjątkowe i indywidualne dla każdego. Te same okoliczności i uwarunkowania kryzysowe dla jednych są okazją do wzrostu zasobów i poradzenia sobie, dla innych zaś wiążą się z porażką.

Istnieje poważne ryzyko, że w kryzysie nie podejmie się żadnych działań i wybierze stagnację. Albo wręcz przeciwnie: pojawia się pokusa zmiany absolutnie wszystkiego bez względu na koszty, szybkiego nadrobienia zaległości. Ta droga jest charakterystyczna dla najbardziej stereotypowego modelu myślenia o przechodzeniu kryzysu wieku średniego i dotyczy mężczyzn. Według niego panowie marzą o tym, aby zmienić żonę na nowszy model, szukają rozrywek, na które do tej pory nie mieli czasu lub nie było ich stać, rodzina przestaje mieć jakąkolwiek wartość. Zamiast pokonać impas, pakują się w poważne kłopoty.

dodaj opinię

tak czy uważasz, że to dobra porada?

77 osób uważa, że jest to ważny temat

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +16 [16]
~kawusia [2012-12-15 11:09]

kiedy człowiek bardziej liczy się z OPINIĄ OTOCZENIA, niż z wewnętrznym poczuciem szczęścia [czy choćby zadowolenia], TO JEST DRAMAT, TRAGEDIA! I to niezależnie od metryki. Bo to nie jest człowiek, tylko trybik . A wiek, taki czy inny nie ma tu nic do gadania.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [5]
~rom58 [2012-12-17 06:11]

moje malzenstwo jest kiepskie od poczatku, ale urodzil sie nam syn i nie chcialem jego zostawic...teraz skonczyl magisterke i pisze doktorat a ja coz teraz.... jestem zwyklym facetem po 50-tce i chce normalna kobiete tez po 50-tce do spedzenia reszty zycia co w tym zlego ?????

odpowiedz

Ocena: +34 [56]
~wiki [2012-12-15 10:24]

KOBIECIE jest trudniej zmierzyć się z kryzysem, szybciej starzeje się, niż jej partner w tym samym wieku, dla mężczyzny seks zawsze jest na pierwszym miejscu, a ponieważ żona już nie wzbudza takiego pożądania jak kiedyś, zaczyna rozglądać się za młodszą partnerką, która spowoduje, że znowu będzie czuł się jak facet, a jeśli już spróbuje tego miodu, to nic go nie zatrzyma, zostawia swoją żonę z menopauzą, jak starą, bezużyteczną rzecz. Nie udała się starość Panu Bogu.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +26 [42]
~Misio [2012-12-15 15:24]

Faceci durni są.Chcieliby, żeby życie kobiet, tak jak ich kręciło się wokól ich przyrodzenia. Nie zamierzam uczestniczyć w ich problemach ze starzeniem się. Jest tyle ciekawych rzeczy, ktore można robić, rozwijać się. Niech sobie biegaja jak kotki za nowymi zabawkami, jeśli uważaja, że istnieją tylko po to, żeby spełniać kolejne swoje zachcianki. Dzkoda durnych dziadów, ale co robic, ich wybór. Niech ich nastoletnie kochanki z obrzydzeniem doglądają i robią w trąbe na boku. Tacy sa przecież męscy, pociagający i wspaniali z obwisłymi brzuchami, opadniętymi ramionkami.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +41 [45]
~gość [2012-12-15 09:54]

tak, myślę,że początek końca zaczyna się po 40-tce i nic tego nie zmieni,można nie chorować, dbać o siebie, nie palić, nie pić, ale przychodzi ten czas i widzisz, że coś się w tobie zmienia i nic na to nie możesz poradzić...cóż przemijanie koniec i kropka .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +29 [29]
~POGANIN [2012-12-15 10:50]

Jezeli jesteś świadomy swojego przemijania, to sprawy mają się inaczej. Jeżeli jesteś świadom jaką wartość sobą przedstawiasz, to sprawy mają się inaczej. Jeżeli się szanujesz i kochasz siebie, to soprawy mają się inaczej. Na wszystko przychodzi czas, przyjmij to z klasą i godością i nie krzywdź siebie i innych!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [2]
~ses [2012-12-16 15:24]

pod nóż idą jak mają 17 lat

odpowiedz

Ocena: +31 [33]
~mysz [2012-12-15 16:03]

Mam trochę więcej jak po 40- Nadal pracuję,dzieci usamodzielnione .No to co ,że zegar biologiczny tyka taka jego rola.Ja nadal jestem sobą ,mam swoje pasje. Przy boku mam gderającego męża ale jego chimery mam w nosie.Życzę wszystkim pogody ducha.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -2 [2]
~i buuu... [2012-12-16 13:39]

Z tytułu myślałem że chodzi o to kiedy pierwszy raz rozstawiają nogi ...

odpowiedz

Ocena: +7 [11]
~feas [2012-12-15 17:23]

alez z was ludzie wychodz frustracja...

odpowiedz

Ocena: 0 [20]
~jhom [2012-12-15 16:26]

Po co zawierać związki małżeńskie, przecież to jest anachronizm, mężczyzna z kobietą winni żyć jak to się obecnie określa w wolnym związku,nie zależni od siebie ani podlegli sobie, co trzecie małżeństwo okazuje się pomyłką w różnym etapie małżeństwa i dlatego dochodzi do przemocy,zabójstw i nie mogą się rozejść bo ich trzyma przysięga małżeńska, bzdura! to kościół zniewala ludzi do męczenia się z sobą, oraz otoczenie głupich ludzi,bo co oni powiedzą.

odpowiedz

Ocena: +16 [20]
~Romek [2012-12-15 15:35]

Po co te brednie wypisywać? Siurkowe towarzystwo ma swoje siurkowe problemy i niech sie z nimi mierzy. Porzucenie przez durnego faceta nie jest wyrokiem, daje wreszcie wolność. Jest tyle fajnych rzeczy, ktore mozna poznać robić bez ogladania sie na swojego siurka. To durne siurki same się dyskwalifikują jako partnerzy dla dojrzałych kobiet. Tyle, że ona nie domagają się ich eliminacji. Może bysie ktos zastanowił zanim cos głupiego napisze.

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~terenia [2012-12-15 15:29]

znowuz zaczales pic

odpowiedz

Ocena: +22 [22]
~Młoda [2012-12-15 13:08]

Wiek to tylko liczba:) Nie przejmujcie sie bo jesteśćie młode w środku ! ;)

odpowiedz

Ocena: +33 [37]
~Anna53 [2012-12-15 11:39]

Witam. Proszę nie narzekać. Każdy wiek ma swój urok. Trzeba się starzeć z godnością. A mą ż jak chce Cię zostawić to i tak zostawi,na to nic i nikt nie ma wpływu. To jego wybór. A trzymać przy sobie męża na siłę, to smutne. Nich pogoni jak pies,za inną. ha ha ha. Ale młodsza to w pierwszej kolejności sprawdzi zawartość portfela. Życzę Wesołych Świąt i dużo radości w Nowym Roku. pozdrawiam. Anna53

odpowiedz

wybierz kategorię

Omówimy go w zaufanym gronie - pomogą nam specjaliści i internauci, którzy mają podobne doświadczenia.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu