Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik nasze tematy
Co się dzieje z organizmem kobiety podczas seksu? Hemera

Co się dzieje z organizmem kobiety podczas seksu?

Podczas seksu zazwyczaj doznania zmysłowe są tak spotęgowane i jest ich tak wiele, że nikt nie zastanawia się nad tym, co tak naprawdę dzieje się z organizmem człowieka, ile trwa orgazm, jak zmienia się wygląd narządów płciowych i kolor naszej skóry.

Podziel się:
Tymczasem, podczas miłosnych uniesień, ciało kobiety zaczyna funkcjonować inaczej, zachodzą w nim ważne, skomplikowane zmiany i dopiero po osiągnięciu punktu kulminacyjnego, czyli orgazmu, powoli powraca do stanu pierwotnego. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu, do jakich właściwie zmian dochodzi.

Przyjemne napięcie

Reakcje seksualne człowieka podczas współżycia możemy podzielić na cztery fazy. W pierwszej fazie pojawia się u nas świadoma chęć podjęcia kontaktu seksualnego lub fantazjowania o nim. Wiele kobiet doświadcza wtedy specyficznego napięcia w ciele, a w szczególności w obrębie narządów płciowych.

Zorientowanie na obiekt

W kolejnej fazie – czyli w fazie podniecenia, pojawia się obiekt - osoba, z którą zamierzamy odbyć stosunek. Dochodzi do pieszczot, pocałunków, aż w końcu do pełnego współżycia. U kobiet powiększa się łechtaczka oraz wargi sromowe, ich kolor staje się ciemniejszy. Dochodzi do lubrykacji (nawilżenia) pochwy – bez niej stosunek byłby bolesny lub w ogóle niemożliwy do odbycia. Pochwa powiększa się i wydłuża. U niektórych kobiet powiększają się piersi.

Jak reaguje ciało kobiety?

W kolejnej fazie dochodzi do największych przemian w organizmie kobiety. Zmiany w obrębie narządów płciowych staja się coraz większe. Reakcjom tym towarzyszy przyspieszenie bicia serca, wzrost ciśnienia, skurcze niektórych mięśni. Faza ta może trwać od kilku minut do kilku godzin. Może zakończyć się orgazmem lub jego brakiem. Tuż przed orgazmem mogą pojawić się wypieki i zmiany skórne na klatce piersiowej, ramionach czy brzuchu. Tętno przyspiesza jeszcze bardziej. W momencie orgazmu dochodzi do silnych, rytmicznych skurczów macicy, pochwy, mięśni krocza oraz miednicowych. Ponadto, mogą pojawiać się skurcze różnych partii mięśni w całym ciele oraz odczucie zawężenia świadomości.

Spokój i ulga

Następnie dochodzi do fazy ustąpienia podniecenia. Przebieg tej fazy w dużym stopniu zależy od tego, czy u kobiety doszło do orgazmu czy nie. Jeżeli doszło do orgazmu, faza ta przebiega szybko i trwa kilkanaście minut. Podczas niej kobieta może odczuwać błogość i spokój. Napięcie z ciała ustępuje, narządy płciowe powracają do stanu z przed fazy podniecenia. Jeżeli nie doszło do orgazmu, faza ta może trwać nawet kilka godzin i niekoniecznie wiąże się z odczuciem błogości i komfortu.

Łańcuch erotycznych reakcji

Zmiany w organizmie powiązane są z działaniem szeregu substancji w ciele, które wpływają na to, co odczuwamy w sytuacjach intymnych. Należy do nich endorfina, fenyloetyloamina (PEA), odpowiedzialna za stan zakochania, świetne samopoczucie i poczucie pewności i zadowolenia z siebie. To dzięki niej podczas seksu nie odczuwamy niedogodności cielesnych, np. w postaci drętwienia jakiejś część ciała, czujemy też mniejszy ból. Na stan emocjonalny podczas miłosnych uniesień wpływa również oksytocyna potęgująca uczucie miłości, a po stosunku odpowiedzialna za stan uspokojenia i błogości. Dopamina i serotonina natomiast, to substancje neuroprzekaźnikowe, regulujące popęd płciowy i poziom emocji. Przekazują impulsy nerwowe do mózgu, powodują uczucie przyjemności i euforii. Serotonina działa kurcząco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, występuje w ośrodkach sterujących snem oraz hamujących ból. W powstawaniu i utrzymywaniu się popędu seksualnego na określonym poziomie istotną rolę odgrywa testosteron, męski hormon wytwarzany u kobiet w nadnerczach i jajnikach - wzmaga on pożądanie i wywołuje szczytowanie.

Przemiany, do których dochodzi w ciele, są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy jakość podejmowanego współżycia. Świadomość ich istnienia może przyczynić się do tego, że staniemy się bardziej otwarci na zmiany zachodzące w organizmie, a tym samym jakość naszych doznań seksualnych zwiększy się.

Autor: Magdalena Krzak, psycholog, seksuolog oraz biegły sądowy. Członek Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo- Behawioralnej. Doświadczenie kliniczne zdobyła pracując w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie.

Warto przeczytać:

Nie chce się ze mną kochać od roku!

Czy go podniecam?

Dlaczego ciągle jestem zostawiana przez facetów?

Jak dobry katolik powinien zachować się na randce?

źródło: Kobiecyporadnik.pl

dodaj opinię

tak czy uważasz, że to dobra porada?

300 osób uważa, że jest to ważny temat

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: 0 [0]
~ja [2015-07-03 19:18]

ja chce

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gosc [2014-03-12 18:54]

Ja mam czworo dzieci i dopiero w wieku 42 lat przezylam orgazm ,ale warto bylo czekac

odpowiedz

Ocena: -3 [3]
~gość [2014-03-12 18:49]

Mam 44 lata i dwa lata temu pierwszy raz miałam orgazm to było niesamowite .Moj partner się wystraszył łzy mi leciały z oczu ,to było coś pieknego .A to co było wcześniej co to było?

odpowiedz

Ocena: +12 [24]
~henek [2011-08-17 23:13]

Orgazm kobiety jest na tyle skomplikowany, że właściwie facet ma niewielki wpływ na to czy kobieta go przeżyje czy nie. Jej orgazm jest uzależniony od niej samej i tego jak ona sama postrzega tego faceta w swoim umyśle. Jeżeli w jej oczach jawi się on jako prawdziwy facet to OK ale jeżeli zdążyła już zrobić z niego lokaja i służącego (co czeka 90% facetów mieszkających z kobietami) to raczej orgazmu z nim nie przeżyje.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [2]
~VonVreed [2011-08-18 03:05]

Chyba się starzeję, mimo, że nie jestem stary.Seksualnośc i hormony nie są dla mnie istotne ( i taka wg mnie jest spora część populacji ) i unikam podświadomie sytuacji mogących znależć finał w łożku z kobietą z powodu nużącej przewidywalności. Są faceci , ktorzy znajdują spełnienie w dłubaniu w silniku motorówki, czy tam malowaniu obrazów i samotnośc oraz święty spokój są dla nich darem, nie przekleństwem.Śmieszny paradoks polega na tym ,że tacy faceci akurat bardzo przyciągają kobiety, bo widocznie ich prózność rani brak biologicznej władzy nad samcem, zaś traktowanie je z szacunkiem, jak ludzi,bez kontekstu seksualnego - obraża je, mam wrażenie i prawdę mówiąc nie wiem dlaczego a zresztą mało mnie to obchodzi.Pozdrawiam.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~Znawca kobiet [2011-08-18 03:22]

Ja znam takie zmiany. Kazde cialo zanurzone w drugie cialo traci pozornie na wadze tyle ile przyjelo to drugie cialo?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~panicz [2011-08-18 03:16]

za mało reklam, zawiadłem sie na wAS szmaciarze

odpowiedz

Ocena: +5 [13]
~Natka [2011-08-17 22:36]

Plan, cel, spełnienie...
Plan, cel, spełnienie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~total12 [2011-08-18 00:03]

w takim razie moja dziewczyna widzi coś we mnie ,bo ma kilka orgazmów za każdym razem ,jak się kochamy .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~maciek [2011-08-18 00:52]

ale żeście amerykę odkryli... nie mam pytań... :/

odpowiedz

Ocena: +6 [14]
~no nie??? [2011-08-18 00:04]

im jesteś "lepszym",normalnym facetem,tym gorszym kochankiem,bo one pragną wariatów,szaleńców,facetów nietuzinkowych,nieprzewidywalnych,może być mafioso,złodziej,bandyta,a najlepiej wesoły,skorumpowany do szpiku kości cwaniaczek,doktorek,adwokat,celebryta,lub inna gwiazda sceny,lub sportu,byle żaden "normalny"

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +4 [4]
~:) [2011-08-18 00:26]

najgorsze jest to,że wciąż kobieta przemyśliwuje,analizuje.rozważa i tak się w tym zapamiętywuje,że już męża nie zauważą i ją bardzo denerwuje jak jej to myślenie zakłóca i komplikuje

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~NIE [2011-08-18 00:23]

NIE

odpowiedz

Ocena: +6 [18]
~aca [2011-08-17 23:36]

a my faceci po prostu bzykamy i to my jesteśmy kwintesencją seksualności a kobieta ....a kobieta jak będzie chciała mieć orgazm to będzie go miała a jak nie to nie będzie w zależności jak w tym jej skomplikowanym organizmie zadziała mózgi i przekalkuluje czy warto mieć czy akurat może nie warto a może pomyśli co tam u mamy albo czy dobrze by jej było w kolorze limonkowym .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +9 [17]
~marko [2011-08-18 00:17]

Kobieta doznaje orgazmu gdy czuje, że jest kochana a nie tylko używana

odpowiedz

Ocena: +11 [13]
~taki los [2011-08-17 23:56]

stary mąż to tak ją kręci,że aż rzygać się chce.co byś nie robił i jak bardzo się starał,to jesteś przegrany."da ci",i nawet "loda zrobi",coraz rzadziej,i rzadziej...,aż w końcu będziesz miał dość żebractwa i wyprowadzisz się do drugiego pokoju,wtedy zona odetchnie,rozkwitnie,odżyje,nawet chrapać przestanie,ale o jakimkolwiek uczuciu,cieple z jej strony możesz zapomnieć.jak będziesz grzeczny i nie konfliktowy to kanapeczki ci zrobi i obiadek ugotuje,bylebyś "nic nie chciał"

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~Anka [2011-08-18 00:07]

Ja mialam skurcze na widok swojego historyka hihhiihhihi pozdrawiam!

odpowiedz

Ocena: +4 [8]
~DaRe [2011-08-17 23:27]

niestety! moja partnerka miała taką blokadę wewnętrzną, że bardzo rzadko udawało mi się Ją doprowadzić do orgazmu, a poza tym widać było, że gdzieś ucieka myślami - mimo, że bardzo Ją kocham i różne pomysły wprowadzaliśmy w życie. "Poszła w tango" - okazało się, że uwielbia brutalność w łóżku i częste zmiany partnerów, a ja nie widziałem potrzeby stosowania jakichkolwiek form przemocy w seksie. Czy Ona jest już nimfomanką? bo ze mną chyba jest wszystko w porządku. I znowu jestem sam... :(

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~ta.. [2011-08-18 00:02]

no raczej nic nowego, artykul edukacyjny dla dzieciakow

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~anka [2011-08-18 00:02]

mój facet potrafi mnie doprowadzić do orgazmu praktycznie za każdym razem jak sie kochamy. naprawdę wyjątkiem są sytuacje, kiedy mu sie to nie udaje. Nauczył się tego z czasem, na poczatku w ogóle nie szczytowałam, ale praktyka czyni mistrza, teraz jest po prostu genialny w łożku. Tak więc panowie nie martwcie się jesli cos tam wam nie wychodzi na poczatku, bo tak jest zawsze i to normalne, każda zdrowo myslca kobieta to wie, tzreba dobrze poznac swoje ciała, by wiedziec co sprawia drugiej osobie przyjemnośc, a na to trzeba troszkę czasu.

odpowiedz

wybierz kategorię

Omówimy go w zaufanym gronie - pomogą nam specjaliści i internauci, którzy mają podobne doświadczenia.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu