Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik nasze tematy
Kim są sprawcy molestowania seksualnego dzieci? www.stock.pl

Kim są sprawcy molestowania seksualnego dzieci?

Pedofil to określenie, które ostatnio bardzo często pojawia się w mediach. Często słyszymy o kolejnych przypadkach molestowania dzieci, martwimy się o swoje pociechy. Kim jednak tak naprawdę jest sprawca molestowania seksualnego? Spróbujmy się temu przyjrzeć.

Podziel się:
Kobieta to za mało

Pedofilia to parafilia, polegająca na osiąganiu satysfakcji seksualnej poprzez kontakt seksualny z dzieckiem lub fantazjowanie o nim. Dla pedofila kontakt seksualny z dojrzałą kobietą nie jest interesujący. Dlaczego więc najczęściej sprawcami przemocy seksualnej wobec dzieci są mężczyźni żonaci? Dzieje się tak, ponieważ każdego sprawcę molestowania dziecka przyzwyczailiśmy się nazywać pedofilem. W rzeczywistości jednak u większości sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci specjaliści nie rozpoznają pedofilii. Co więcej, wielu mężczyzn, u których rozpoznaje się pedofilię, nigdy nie nawiązało fizycznego kontaktu seksualnego z dzieckiem. Częściej natomiast takie osoby są zatrzymane z powodu posiadania pornografii dziecięcej.

Nowe wrażenia

Dlaczego więc nie-pedofile molestują dzieci? W takiej sytuacji mówi się o zachowaniach zastępczych. Mężczyzna, którego pociągają dojrzałe kobiety, jednak jego popęd z jakichś przyczyn jest nierozładowany, podejmuje kontakt seksualny z dzieckiem – czyli osobą, która jest łatwo dostępna, naiwna, ufna, która musi słuchać dorosłych. Tutaj nasuwa się stwierdzenie, że przecież nie każdy mężczyzna, który ma nierozładowany popęd współżyje z dzieckiem. Towarzyszą temu bowiem jeszcze inne czynniki, takie jak zaburzenia osobowości, upośledzenie umysłowe, organiczne uszkodzenia mózgu, alkoholizm czy pochodzenie z patologicznej rodziny.

Partner mojej mamy mnie dotyka

Scenariuszem najczęściej spotykanym w pracy biegłego sądowego jest sytuacja, w której ojczym, uzależniony od alkoholu - który doprowadził już do uszkodzeń organicznych mózgu, traktuje dorastającą córkę swojej konkubiny jako obiekt seksualny. Zazwyczaj nie dochodzi do pełnego współżycia, lecz do dotykania lub całowania narządów płciowych dziewczynki. Nieco rzadziej zdarzają się sytuacje, w których wykorzystuje osoba spokrewniona. Najczęściej natomiast wykorzystuje osoba znana dziecku – wujek czy „przyjaciel” rodziny.

Dla świętego spokoju

Do szczególnych sytuacji należą kontakty kazirodcze, kiedy to sprawcą jest osoba blisko spokrewniona dziecku, taka jak ojczym, ojciec biologiczny czy brat. Wykorzystywanie seksualne dziecka przez ojca może pełnić rolę „utrzymywania porządku” w rodzinie i dzieje się za cichym przyzwoleniem matki, która czerpie z tego korzyści, takie jak unikanie niechcianych kontaktów seksualnych z mężem. Układ ten jest bardzo trudny do przerwania, ponieważ wykorzystywane dziecko również czerpie z tego korzyści pod postacią faworyzowania i szczególnych względów u ojca.

Kobiety też molestują

Obraz osoby molestującej seksualnie dziewczynki jako spasłego, zaniedbanego mężczyzny koło czterdziestki, siedzącego przed komputerem to mit. Również nie wykorzystują tylko księża i nauczyciele – taki obraz kreują media, ponieważ wywołuje najwięcej emocji. Sprawcy molestowania seksualnego mogą być w każdym wieku, od nastolatka aż po starszego pana, mają różne wykształcenie, od podstawowego, poprzez zawodowe, czy średnie, aż po wyższe, pochodzą z różnych grup społecznych, często mają własne rodziny lub zajmują wysokie, szanowane stanowiska.

Najczęściej jest mężczyzną

Molestowaniu przeważnie nie towarzyszy agresja, lecz dzieci są „uwodzone” stopniowo, poprzez wytwarzanie w nich poczucia zaufania. Zazwyczaj mówi się o tym, że molestują mężczyźni, i jest to prawdą - ponad 90% sprawców jest płci męskiej. Ponieważ większość sprawców to mężczyźni, najczęściej wykorzystywane seksualnie są dziewczynki. Zdarzają się jednak też przypadki wykorzystywania seksualnego dziecka przez kobietę, a nawet przez własną matkę. W takiej sytuacji dziećmi najczęściej wykorzystywanymi są chłopcy powyżej 14 roku życia lub młodsi.

W centrum uwagi

Wykrycie molestowania seksualnego i przerwanie go jest trudne. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż szacunek wobec osoby dorosłej sprawia, że dziecku trudno jest wyrazić sprzeciw. Ponadto, narastające poczucie winy, wynikające z bycia ofiarą molestowania, powoduje, iż dziecko wstydzi się ujawnić swój problem otoczeniu. Gdy problem dotyczy dzieci zaniedbanych, u których istnieje bardzo silna potrzeba doznawania opieki, uwagi i miłości ze strony osób dorosłych, ujawnienie molestowania może wiązać się z utratą całego zainteresowania ze strony osoby dorosłej.

Magdalena Krzak/afi

Autor: Magdalena Krzak, psycholog, seksuolog oraz biegły sądowy. Członek Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo- Behawioralnej. Doświadczenie kliniczne zdobyła pracując w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie.

Polecamy:

Edukacja seksualna z... drewnianym penisem

Ile seksu potrzebuje mężczyzna?

Udane życie seksualne?

źródło: Kobiecyporadnik.pl

dodaj opinię

tak czy uważasz, że to dobra porada?

82 osoby uważają, że jest to ważny temat

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +1 [1]
~R. [2011-05-28 22:20]

myśli tylko o jednym
A może wstrzykiwać facetom jakieś środek hamujący chcicę na sex? Skoro sobie z tym aż do takiego stopnia nie radzą?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~fakir [2011-05-28 23:33]

machomet miał ponad 50 lat ,a Aisha 6 gd ysie w niej zakochał
I wziął z nią ślub.Gdy ukończyła lat 9 to skonsumował to małżeństwo. jak wam sie to podoba????Nie podoba sie???Ale 1,miliarda muzułmanom to się jak najbardziej podoba. strona Euroislam.Pl tam jest wszystko o tej"religi pokoju" ha ha ha

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Sacred [2011-05-28 22:21]

O księżach prawie nic
A jak już cośkolwiek to oczywiście tylko mimochodem i jeszcze w obronie, że to tylko dla sensacji. Rzetelność uber alles nie ma to tamto.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [2]
~Sechmet [2011-05-28 21:51]

...
Mężczyźni to nieczyste istoty. Gdyby światem rządziły kobiety nie byłoby wojen. Kobiety kierują się sercem a nie dolną partią ciała. Nie gwałcą, nie plują, nie uczestniczą w wandalizmie, w rozróbach . Nie są aniołami, zdarzają się wyjątki, ale i tak nie ma co porównywać z mężczyznami :/

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Kocik [2011-05-28 21:08]

Kim sa sprawcy molestowania seksualnego?
90% to mezczyzni? Bardo watpie. W mypadku mojej najblizszej rodziny, to moja obecna zona molestowala od wieku 13 lat swoja adoptowana corke, a moja byla zona molestowala mojego nieletniego syna z poprzedniego malzenstwa. I kto o tym weiedzial? Nikt - dopoki samo nie wyszlo na jaw, a to sie nieczesto zdarza !!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Kaska [2011-05-28 22:10]

Etam
Mam sąsiada, żonatego obleśnego typa który zawsze mnie zagaduje i się ślini czekając na jeden gest wiem że zrobiłby każdą obrzydliwość jaka chodzi mu po glowie. Pietro wyżej mieszka stary kawaler porządny, wykształcony facet. Widuje go ostatnio z zgrabną ładną kobietą. Jednak mu zaufała.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Ninka [2011-05-28 22:28]

Molestowane dzieci
A Ty co...podnieca ćięto że wiedząc o tej patologii widzisz to i cicho siedzisz tchórzu, a może cię to rajcuje... Albo trzecia wersja: pie...lisz głupoty, bo się nudzisz i chcesz zobaczyć efekty swoich głupkowatych wypowiedzi.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~mary [2011-05-28 21:10]

Dlaczego?!
Skoro w tym artykule powiedziano tyle gorzkich slow o pedofili to dlaczego pozwala sie im panoszyc, organizowac parady rownosci, zakladac stowarszyszenia np Tecza i takie tam inne. Skoro to jest szkodliwe spolecznie to ci goscie powinni siedziec a nie paradowac!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~gość [2011-05-28 22:07]

prawda
zgadzam się z tym artykułem... zrozumie tylko osoba, która doświadczyła czy doświadcza(...)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Zuza [2011-05-28 22:01]

To stwierdzenie to chyba największa kpina jaka słyszłam
"wykorzystywane dziecko również czerpie z tego korzyści pod postacią faworyzowania i szczególnych względów u ojca" Ten kto to napisał chyba nie wie co pisze.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~yor [2011-05-28 22:00]

ma
Jak tylko dziecko bedzie w wieku przedszkolnym należy go uczyc gdzie sa jego itymne miejsca ktorych nikomu nie mozna dotykac.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tv&*-out [2011-05-28 21:52]

zmowa milczenia, miejska,wiejska klika
doktorzy do kieszeni itp.Amnestia dla wszystkich, szubienica dla zbiorowych i wojska.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~antypop [2011-05-28 21:31]

nie ufam starym kawalerom!
kler katolicki molestuje i wykorzystuje ludzi!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Krzysztof [2011-05-28 21:41]

Ciekaw jestem jak się to statystycznie rozkłada. Myślę że w konkubinatach to o wiele częściej spotykane zjawisko niż w zdrowej rodzinie. Na początku autorka kładzie nacisk na konkubinaty, jadnak zdaniem "ojczym, ojciec czy brat" - trochę ich zrównuje. Szkoda też, że autorka nie podała danych jak statystycznie ma się to zjawisko wśród księży w stosunku do innych grup zawodowych czy konkubinatów. O ile wiem, o czym autorka wspomina, jest zdecydowanie niższe. No i bardzo szkoda że trudno tutaj serio coś rozważyć, bo najczęściej tacy jak przedmówca danthegri usiłują tu jakieś mądrości wykrztusić.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lordjames [2011-05-28 21:39]

oryginalne zdanie
"W takiej sytuacji dziećmi najczęściej wykorzystywanymi są chłopcy powyżej 14 roku życia lub młodsi" - czyli wszyscy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~BONEYNEM [2011-05-28 20:48]

PRECZ!!!
PRECZ Z WYNATURZENIEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NAWET ZWIERZĘTA NIE WYKORZYSTUJĄ WŁASNYCH DZIECI CZY KREWNYCH!!!!!!!!!!!!!! ZDROWE SPOŁECZEŃSTWO SIŁĄ NARODU!!!! ZENADA PO!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~izzy [2011-05-28 20:58]

nie parafilia-
tylko często jest to raczej parafialia-czarny zywemu nie przepuści!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kris [2011-05-28 21:12]

chore stwierdzenie
najczesciej molestowani sa chlopcy powyzej 14 roku zycia lub ponizej 14 roku zycia

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~SirChurchill [2011-05-28 21:11]

wykorzystywanie
Gryzonie wykorzystują seksualnie własne dzieci bez pardonu, szczególnie chomiki.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ty [2011-05-28 20:53]

jaja obcinać a potem chostac.!

odpowiedz

wybierz kategorię

Omówimy go w zaufanym gronie - pomogą nam specjaliści i internauci, którzy mają podobne doświadczenia.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu