Kobiecy poradnik
Nasze tematy Obrączka odbiera wolność? Kobiecy poradnik nasze tematy
Oni kochają kilka osób jednocześnie 123RF

Oni kochają kilka osób jednocześnie

Głęboko zakorzeniony w świadomości Polaków i kultywowany przez pokolenia tradycyjny patriarchalny model rodziny powoli ustępuje miejsca popularnym, nieformalnym konkubinatom, których istota jest nie tylko zrozumiała, lecz wręcz powszechnie akceptowana. Także związki nieformalne ewoluują, zmieniają swój charakter. Poszukujemy recepty na szczęście, na układ idealny, spełniający oczekiwania zaangażowanych stron.

Podziel się:
Być może dla niektórych takim właśnie idealnym miłosnym związkiem, spełniającym oczekiwania partnerów oraz dającym zadowolenie i poczucie szczęścia, jest relacja poliamoryczna. Termin "poliamoria", czyli inaczej „wielomiłość” albo „wielowierność” powstał z połączenia dwóch słów: greckiego "poli" (wiele) i łacińskiego "amor" (miłość). Nie istnieje jedna, powszechnie przyjęta definicja poliamorii. Najczęściej jednak jej zwolennicy podkreślają, iż jest to "zdolność do pozostawania w intymnej relacji z więcej niż jedną osobą".

Intymny związek w takiej formie daje poczucie wolności wyboru i wzajemnego zaufania, szczerości wobec siebie i innych oraz otwartości. To trudna relacja, ale uczciwe podejście do samego siebie i zdefiniowanie własnych potrzeb i oczekiwań jednym oszczędzi złudzeń, a drugim zagwarantuje pełnowartościowe uczucie. Każda z takich konstelacji opiera się na dobrej komunikacji, uczciwości i kompromisie. Nie należy przy tym mylić poliamorii z seksem grupowym. Nie jest to typowy swinging lub sposób na seks bez zobowiązań.

Jedną z najważniejszych rzeczy w związkach poliamorycznych są zasady. Jedynie ich jasne określenie oraz przestrzeganie przez wszystkich wchodzących w związek partnerów, może zagwarantować powodzenie takiej relacji. Najważniejsza jest obopólna zgoda obydwu partnerów na styl życia, jaki daje poliamoria, rozszerzenie diady o kolejne osoby, będące w związku na takich samych prawach.

Fundamentalnymi zasadami są przede wszystkim: miłość, transparentność (jawność), dobrowolność (niewymuszona zgoda wszystkich osób w takiej strukturze interpersonalnej pozostających), konsensualność, wierność, równość płci, zaufanie, wzajemny szacunek. Niezwykle istotna jest również dobra komunikacja. Wszystkie zmiany powinny być dokładnie omówione, aby nikt nie poczuł się rozczarowany, zaskoczony lub dotknięty.

Nieodłącznym elementem takiego stylu życia jest także lojalność oraz wierność w obrębie grupy. Zdrada jest niedopuszczalna, a tak właśnie są traktowane kontakty seksualne z osobami spoza grupy. Nie może zabraknąć również emocjonalnego wsparcia. Każdy członek grupy powinien szanować pozostałe osoby i ich relacje. Wskazany jest także brak zaborczości. W teorii może brzmi pięknie, niestety w praktyce wypada gorzej.

Nie każdy jest gotowy wejść w taką relację. Poliamoria dopuszcza kontakty homoseksualne, więc osoby godzące się na bycie w tego typu związku, muszą je akceptować. Dla wielu świadomość dzielenia się partnerem z innymi osobami może okazać się nie do zniesienia. Niekoniecznie musi dochodzić do tzw. zdrady fizycznej, czyli kontaktów seksualnych, ale też zdrady psychicznej.

dodaj opinię

tak czy uważasz, że to dobra porada?

42 osoby uważają, że jest to ważny temat

Opinie

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +3 [7]
~Doswiadczona 46 [2013-12-30 21:32]

Ja was ostrzegam mlode babki nie dajcie sie starym dziadom oni doprowadza was do kompleskow bo maja kompleks malego siura. Zaliczaja zeby udowodnic sobie meskosc ze jeszcze sie do czegos nadaja i nastepna. Zaliczaja kazda co sie da zeby sobie udowodnic ze ich maly siur moze zaspokoic jakas babke. Nie dajcie sie dziadom z malymi wackami on was doprowadza do kompleksow ze nie wyjdziecie z nich ze jestescie za grube, brzydkie, zaniedbane, macie celulit, ze o siebie nie dbacie nadajecie sie tylko do zaliczania zeby sie wami zabawic ze macie nadwage i nawet do seksu sie nie nadajecie a to oni sie nie nadaja oni maja kompleks malego siura maja kompleksy sami sa zapuszczeni starzy smierdzacy braki w uzebieniu sztuczne szczeki, impotencja demencja starcza andropauza i kompleks malego siura

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [5]
~Oko [2013-12-29 14:32]

Choćbyście nie wiem ile gadali o moralności to to i tak istnieje. Wejdźcie na pierwszy lepszy czat, choćby tu na WP. to zobaczycie ile par "szuka" do seksu innych par.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [2]
~piotroz [2013-12-31 00:26]

oczywiście że można kochać kilka osób naraz (ale nie sądzę że może to trwać długo i skończyć się szczęśliwie), tak samo można "kochać" się z kilkoma naraz a po tych wszystkich atrakcjach proponuję od razu dobrego lekarza i prawnika

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Maciora [2013-12-30 21:31]

Wisi mi to kalafiorem co oni zaluja co nie zaluja jak chce to rozkladam nogi i moja pica robi rodzyna prf prf prf a to my zaliczamy was a nie wy nas nie ten to bedzie nastepny

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~47 [2013-12-30 21:30]

Stare dziady maja stare zbuki wyliniale wyciagniete sflaczale jajory i male krogulce a my mozemy cale zycie. Nie dajcie sie starym pierdylom wpedzic w kompleksy bo to oni do niczego sie nie nadaja z malymi krogulcami nawet a niebieska pigulka sie do niczego nie nadaja za male za wiotkie krogulce

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~44 [2013-12-30 21:28]

Stare dziady maja stare zbuki wyliniale wyciagniete sflaczale jajory i male krogulce a my mozemy cale zycie. Nie dajcie sie starym pierdylom wpedzic w kompleksy bo to oni do niczego sie nie nadaja z malymi krogulcami nawet a niebieska pigulka sie do niczego nie nadaja za male za wiotkie krogulce

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~paulina [2013-12-30 20:12]

Swinger jest obecnie modny.

odpowiedz

Ocena: +6 [8]
~ozy [2013-12-30 20:07]

Pseudonaukowe bełkot i wypociny. Śmiać mi się chce z pani "psycholog" I. Musiał. Gdzie ona studia kończyła? Poliamoria - ha ha ha. Dorabianie filozofii do chęci bzykania się "każdy z każdym". :-)))) Nie mam nic przeciwko, ale żeby od razu robić z tego jakąś filozofię życia....?

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~2yxc3 [2013-12-30 19:59]

Radźcie ludziom jak wychodzić z kryzysów małżeńskich, jak dbać o swoje rodziny, a nie takie coś. Rzygać się chce, bleeee...

odpowiedz

Ocena: +6 [8]
~x [2013-12-30 19:58]

To się nazywa q... restwo a nie żadna poliamoria.

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~nie! [2013-12-30 19:57]

To jest pójście na łatwiznę dla osób, które nie cenią prawdziwej bliskości i intymności!

odpowiedz

Ocena: +15 [21]
~alicja2220 [2013-12-29 08:37]

Nie rozumiem jednej rzeczy pismaki z wp, dlaczego ciagle i do zygania promujecie temat seksu nawet grupowego.Jestem ciekawa ile osob w ten sposob stanie sie aseksualnymi w swoim zyciu??? Wszedzie tylko pokazywanie i naklanianie do zdrad do wielozwiazkow zygac sie chce.Gdzie sie podzialy jakies zasady moralne na tym swiecie?????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +52 [70]
~Ala [2013-12-28 14:10]

W dzisiejszym swiecie promowany jest sex bez zobowiazan " szamacenie sie " wiele ludzi idzie w tym kierunku nie widzac w tym nic zlego.Ale nie ma sie tez czemu dziwic skoro takie rzeczy wrecz sa promowane a wypaczeni ludzie tlumacza sie tym ze spelniaja swoje marzenia lub zachcianki czerpiac z tego niesamowita przyjemnosc.A przysiega malzenska ze cie nie opuszecze az do smierci....itd jest tyle warta co spluniecie. Swiat dzieki takim ludzia stacza sie na samo dno.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~anna [2013-12-30 19:50]

Ludzie zadbajcie o swoje związki, o partnera, o wzajemną atrakcyjność! Wtedy nie będzie trzeba iść na skróty i szukać dodatkowych podniet!

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~hańba [2013-12-30 19:49]

To jest upodlenie człowieka! Takie relacje są chore, jak w takiej relacji wychować dzieci!?!? Nie piszcie o wierności, bo wierność odnosi się do jednej osoby a nie grupy!

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~SA [2013-12-30 17:02]

Dawno nie czytałem takich wypocin idiotki. Mózg trzeba używać a nie tylko nosić. Co za brednie. Współczuję autorce - komunizm tez miał być ideałem a teraz wszyscy wiedza oprócz komunistów , że to utopia szkodliwa dla wszystkich , którzy się w to bawią.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [3]
~Bart9 [2013-12-30 19:44]

A ja mam jedną żonę od 20 lat, żadnych innych kobiet i jestem szczęśliwy! Kluczem jest właściwy wybór tej odpowiedniej dla nas osoby!

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~arturek [2013-12-30 19:43]

To nie jest prawdziwa miłość, to nie są prawdziwe uczucia. Prawdziwa miłość zawsze nosi element zazdrości w sobie. Kto nie czuje zupełnie zazdrości o drugą osobę, ten tak naprawdę nie kocha. Dlatego nie uwierzę, że takie związki mogą być udane - jedynie ludzie ze zwichrowaną psychiką są w stanie funkcjonować w takiej relacji.

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~x7Y8 [2013-12-30 19:42]

Dlaczego promujecie takie dziwactwa? Za mało rozwodów? Za mało rodzin się jeszcze rozpada w naszym kraju?

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~Michał [2013-12-30 19:41]

To jest chore! Osoba, która naprawdę kocha nie jest zainteresowana nikim innym! Tylko uczciwa relacja monogamiczna kobiety i mężczyzny oparta na miłości i szacunku może dać prawdziwe szczęście i spełnienie.

odpowiedz

wybierz kategorię

Omówimy go w zaufanym gronie - pomogą nam specjaliści i internauci, którzy mają podobne doświadczenia.

Logowanie

Nie masz jeszcze Profilu? Załóż go

Zapomniałeś hasła?


regulamin serwisu